Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest naturalnym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy. Jednak często zastanawiamy się, czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem, wręczając nam wypowiedzenie. Kiedy może to zrobić?
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – co warto wiedzieć?
- Okres wypowiedzenia – czy konieczne jest dalsze świadczenie pracy?
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę to typowy sposób na rozwiązanie stosunku pracy. Jest to po prostu oświadczenie woli składane pracownikowi przez pracodawcę, a treścią oświadczenia jest chęć rozwiązania stosunku pracy. Nie znaczy to, że umowa zostaje rozwiązana automatycznie, ponieważ obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – co warto wiedzieć?
Jeśli pracodawca chce rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, musi stosować się do obowiązujących reguł, aby nie naruszyć przepisów prawa pracy. Naruszenie może skutkować powstaniem po stronie pracownika roszczeń z tytułu bezpodstawnego rozwiązania umowy o pracę. Istotna jest zarówno forma, jak i treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jak powinno wyglądać takie oświadczenie? Powinno ono mieć formę pisemną i musi zawierać oświadczenie pracodawcy o woli rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem oraz podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej. Wypowiedzenie w innej formie niż pisemnej (ustnej, mailem, sms itd.) również będzie skuteczne i doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. Jednak rozwiązanie umowy w wadliwej formie daje pracownikowi możliwość wystąpienia z powództwem do sądu pracy. Oświadczenie powinno też zawierać wskazanie okresu wypowiedzenia i daty rozwiązania stosunku pracy, a gdy jest to umowa na czas nieokreślony, również wskazanie przyczyny wypowiedzenia. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja umowa została rozwiązana prawidłowo, możesz skontaktować się z adwokatem od prawa pracy we Wrocławiu, aby rozwiać swoje wątpliwości.
Okres wypowiedzenia – czy konieczne jest dalsze świadczenie pracy?
Oświadczenie o rozwiązaniu nie kończy od razu stosunku pracy i w okresie wypowiedzenia należy ją świadczyć na dotychczasowych zasadach. Jeśli pracownik zaprzestanie przychodzenia do pracy, może się to skończyć rozwiązaniem umowy w trybie dyscyplinarnym. Umowa o pracę zostanie rozwiązana po zakończeniu okresu wypowiedzenia i dopiero wtedy strony zostaną zwolnione z obowiązku świadczeń na swoją rzecz. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i szukasz informacji z zakresu prawa pracy, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę, prawo pracy Wrocław, a znajdziesz blogi prowadzone przez prawników, które dostarczą Ci cennych informacji.