Progi zarobkowe emerytów i rencistów zmieniają się 4 razy w ciągu roku kalendarzowego: 1 marca, 1 czerwca, 1 września, 1 grudnia. Jest to związane ze zmianą granicznych kwot przychodu.
Komunikat Prezesa ZUS
Zgodnie z art. 10 ust. 9 Ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, Dz. U. z 2013 r. poz. 982 i 1650 (dalej: ustawa) w terminie do 14 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego. Prezes ZUS ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” kwotę przychodu, która odpowiada 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.
W Komunikacie z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego do celów emerytalnych, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podaje, że od dnia 1 czerwca 2014 r. kwota przychodu odpowiadająca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego do celów emerytalnych wynosi 2.726,80 zł.
Ważne!
Nie można przekroczyć tej kwoty, ponieważ ZUS zawiesi wtedy wypłatę renty socjalnej za dany miesiąc.
Wniosek do ZUS o zawieszenie wypłaty renty socjalnej.doc
Wniosek do ZUS o przywrócenie wypłaty renty socjalnej.doc
Przychody z jakiego tytułu
W myśl art. 10 ustawy prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Będzie to przychód osiągany z tytułu:
1) umowy o pracę;
2) umowy zlecenia;
3) umowy agencyjnej;
4) prowadzenia działalności pozarolniczej.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej będzie to przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. , nr 205, poz. 1585, z późn. zm.),
Przychodem będą również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu także w razie osiągania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, według skali podatkowej podanej w art. 27 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. , poz. 361) lub osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Obowiązek powiadomienia ZUS
Renta socjalna rozliczna jest miesięcznie. Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia albo oświadczenia określającego kwotę przychodu.
Powiadomienie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Umieszcza się w nim następującą klauzulę: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań" ( art.10 ust.7a ustawy).
Ważne!
Jeżeli z powiadomienia ZUS będzie wynikało, że określony przychód zostanie osiągany przez kilka miesięcy (np. umowa o pracę na pół roku) wówczas renta socjalna zostanie do tego czasu zawieszona. Należy następnie przysłać nowe oświadczenie o nie osiąganiu przychodu powodującego zawieszenie renty socjalnej albo o osiąganiu nowego przychodu jednorazowego, stałego czy okresowego.
ZUS na podstawie art.10 ust. 8 ustawy może wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Może on wtedy zażądać zwrotu wypłaconej renty socjalnej wraz z ustawowymi odsetkami.
Podstawa prawna
- art.10 Ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982 i 1650 );
- art. 27 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz. U. z 2012 r., poz. 361);
- Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2014 r. ogłoszonego do celów emerytalnych (M.Pol. z 2014 r., poz. 370).
Stan prawny na 1 czerwca 2014 roku