www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

redakcja 17 lutego 2011 Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Tylko na swój wniosek

Problematykę tę reguluje art. 34 ust. 2 i art. 137 Konstytucji RP, przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. (Dz.U. z 2000 r. Nr 28 poz. 353 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie lub wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (Dz.U. Nr 18 poz. 231 z późn. zm.). W świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów, obywatel polski może utracić obywatelstwo polskie wyłącznie na swój wniosek, po uzyskaniu zgody Prezydenta RP na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Za pośrednictwem wojewody 

Wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, którego wzór zawiera cytowane wyżej rozporządzenie, osoby zamieszkałe w Polsce wnoszą za pośrednictwem właściwego miejscowo wojewody. Do wniosku należy w szczególności dołączyć oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego, dokument stwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania, wydany przez właściwy organ państwa, którego jest się obywatelem lub o którego obywatelstwo występuje się, oświadczenie, że nie toczy się postępowanie sądowe oraz rozstrzygnięcie polskiego sądu, w przypadku gdy zgoda na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego udzielona jednemu z rodziców ma rozciągać się na dziecko, którego drugie z rodziców jest obywatelem polskim i nie wyraża zgody na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko, lub gdy porozumienie pomiędzy rodzicami napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

Konieczne posiadanie innego obywatelstwa

Przepisy uzależniają więc możliwość otrzymania zgody Prezydenta RP na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego od złożenia dokumentu stwierdzającego posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania, wydanego przez właściwy organ państwa, którego jest się obywatelem lub o  którego obywatelstwo występuje się. Tak więc nie decyduje tylko sama chęć zrzeczenia się obywatelstwa, ale też konieczne jest spełnienie innych określonych w przepisach warunków, uniemożliwiających w praktyce uzyskania przez obywatela polskiego statusu „bezpaństwowca” Postanowienie Prezydenta w sprawie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego jest ostateczne.

www.rpo.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: obywatelstwo prezydent
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1581    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres