www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo karne   »   Co robić w przypadku zatrzymania i tymczasowego aresztowania?

redakcja 20 lipca 2020 Co robić w przypadku zatrzymania i tymczasowego aresztowania?

Należy wówczas podjąć zdecydowane działania. Okazuje się wielokrotnie, że skuteczna obrona podjęta na tym etapie prowadzi do sukcesu. Podejrzany i jego rodzina muszą znać swoje prawa i potrafić z nich korzystać.

Zatrzymanie – co trzeba na ten temat wiedzieć?

Często zatrzymanie to dla podejrzanego i jego bliskich pierwszy kontakt z prowadzoną wobec niego sprawą. Organ, który dokonuje zatrzymania, musi podać jego powód i pouczyć podejrzanego o prawach, które mu przysługują. Na jego życzenie powinien poinformować daną osobę o zatrzymaniu. Osoba podejrzana musi wiedzieć, że ma prawo skorzystać w tej sytuacji z pomocy adwokata. Na ogół na tym etapie sprawy obrońcy jeszcze nie ma, a więc szansa na uzyskanie pomocy prawnej jest niewielka.

Osoba zatrzymana jest przekazywana do dyspozycji prokuratora lub funkcjonariuszy, którzy prowadzą postępowanie. Przystępują oni do postawienia zarzutu i pierwszego przesłuchania. To dla sprawy ma ogromne znaczenie. Od treści zawartych w przesłuchaniu zależy to, czy do sądu rejonowego zostanie złożony wniosek o tymczasowe aresztowanie i w jaką stronę sprawa powędruje. Często najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do winy i złożenie wyjaśnień. Oczywiście ma się również prawo do odmowy składania zeznań. Trzeba pamiętać o tym, że złożenie wyjaśnień jest możliwe na każdym etapie postępowania, a odwołać ich już nie można.

Tymczasowe aresztowanie a obrońca

Osoba tymczasowo aresztowana na ogół nie ma jeszcze swojego obrońcy. Na mocy Kodeksu postępowania karnego do czasu ustanowienia przez oskarżonego, który jest pozbawiony wolności, obrońcy, może go ustanowić inna osoba. Nie musi być to zawsze członek rodziny czy znajomy.

Na żądanie podejrzanego należy mu kontakt z obrońcą umożliwić. W praktyce nie każda osoba podejrzana taką wiedzą dysponuje. Pierwszy kontakt z obrońcą często odbywa się w obecności funkcjonariuszy. Jest to pewne utrudnienie, ale podejrzany ma świadomość, że ma zapewnioną odpowiednią pomoc prawną.

Więcej na temat prawa do posiadania obrońcy w przypadku tymczasowego aresztowania przeczytasz w artykule: https://www.adwokat-zaborski.pl/tymczasowe-aresztowanie/

Co po zatrzymaniu podejrzanego?

Po zatrzymaniu jest 48 godzin na skierowanie dyspozycji do odpowiedniego sądu, który w ciągu zaledwie 24 godzin powinien zadecydować o ewentualnym tymczasowym aresztowaniu. Jeśli to nie nastąpi, podejrzany powinien zostać zwolniony. Tak dzieje się także wówczas, gdy dochodzi do ustania przyczyn zatrzymania.

Zadaniem adwokata jest pomoc osobie podejrzanej. Poza tym w tej sytuacji jest on niejednokrotnie dla zatrzymanego jedyną formą kontaktu ze światem zewnętrznym. To o tyle istotne, że aresztowanie ogół jest zaskoczeniem, a są różnego rodzaju sprawy, które należy załatwić mimo to. Ewentualna korespondencja osoby zatrzymanej czy aresztowanej tymczasowo jest cenzurowana. Tym samym jej obieg trwa bardzo długo. Pomoc adwokata jest więc na wagę złota.

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: aresztowanie
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1