www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo karne   »   Fałszerstwo materialne - czym jest i co za to grozi?

redakcja 23 stycznia 2023 Fałszerstwo materialne - czym jest i co za to grozi?

Łączy je jednak to, że za wszystkie z nich grozi odpowiedzialność karna. Zobaczmy, co warto o tym wiedzieć.

Fałszerstwo materialne - czym jest?

Zgodnie z art. 270 Kodeksu Karnego, fałszerstwo dokumentów może przybrać formę:

  • podrobienia,
  • przerobienia.

Co prawda, prawo karne nie definiuje terminu ,,podrabianie dokumentu”. Biorąc jednak pod uwagę orzecznictwo Sądu Najwyższego, za takie działanie można uznać wykonanie za pomocą różnych technik imitacji autentycznego dokumentu. Podrobiony dokument, zachowuje pozory, że jest prawdziwy, a jego treść wskazuje, że pochodzi od konkretnej osoby. Jako podrobienie przyjmuje się również nakreślenie na dokumencie cudzego podpisu lub dodanie tekstu na czystą kartkę zawierającą już podpis osoby trzeciej. Należy pamiętać, że przestępstwo polegające na podrobieniu, uznaje się za popełnione niezależnie od tego czy osoba, której podpis podrobiono, wiedziała o tym czynie lub wyrażała na niego zgodę. Zgoda ta nie wyłącza bezprawności czynu i nie powoduje, że osoba podrabiająca podpis nie zostanie za to ukarana. Może ona jednak ewentualnie zmniejszyć społeczną szkodliwość takiego zabronionego działania.

,,Przerobienie dokumentu” również nie jest dokładnie zdefiniowane przez prawo, jednak w świetle orzecznictwa sądowego, czyn ten polega na dokonaniu zmian w dokumencie autentycznym przez osobę nieuprawnioną. Dokument może być przerobiony np. poprzez dopisanie treści, usunięcie treści czy naniesienie poprawki. Bez znaczenia jest charakter i rodzaj naniesionych zmian.

Jak widać przestępstwo z art. 270 Kodeksu Karnego może przybrać różne formy - podrobienia lub przerobienia dokumentu. Trzeba pamiętać, że również posłużenie się podrobionym lub przerobionym dokumentem jest przestępstwem.

Fałszerstwo materialne a prawo karne

Fałszerstwo materialne jest przestępstwem, za które mogą grozić poważne konsekwencje. Prawo karne za tego typu czyn zabroniony przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Wysokość kary jest uzależniona od różnych czynników m.in. od stopnia szkodliwości danego czynu. Przykładowo, za podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu jego użycia lub za użycie sfałszowanego dokumentu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tej samej karze podlega ten, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa. Nieco łagodniejszą karę, bo wynoszącą do 2 lat pozbawienia wolności, prawo karne przewiduje dla tzw. wypadków mniejszej wagi, czyli sytuacji, w których popełniony czyn jest nielegalny i nosi znamiona przestępstwa jakim jest fałszowanie dokumentów, ale posiada również elementy łagodzące, które sprawiają, że można go potraktować łagodniej oraz jest mniej szkodliwy społecznie. Warto zdawać sobie sprawę, że zgodnie z przepisami, które zawiera prawo karne, a dokładniej art. 270 §3. Kodeksu Karnego, nawet same przygotowania do fałszerstwa materialnego mogą podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Fałszerstwo materialne faktur

Przy temacie fałszerstwa dokumentów warto wspomnieć również o fałszowaniu faktur. To na tyle wyjątkowy rodzaj fałszerstwa materialnego, że posiada własny, oddzielny artykuł w Kodeksie Karnym, a mianowicie - art. 270a. Poprzez fałszerstwo faktur rozumie się sporządzanie tego dokumentu w taki sposób jakby pochodził od innej osoby lub nadawanie mu innej treści niż ta, którą pierwotnie posiada. Za przestępstwo fałszowania faktur, prawo karne przewiduje znacznie bardziej dotkliwsze kary, niż ma to miejsce w przypadku podrabiania innych dokumentów. Zgodnie z treścią art. 270a Kodeksu Karnego, za ten czyn zabroniony, w zależności od okoliczności, może grozić nawet do 8 lat więzienia.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: fałszerstwo podrobienie
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres