Powód może cofnąć zarówno cały pozew jak również jego część.
Pismo o cofnięciu pozwu powinno w swojej treści zawierać:
- miejscowość i datę,
- nazwę i adres sądu,
- sygnaturę akt,
- oznaczenie stron: powód- pozwany,
- tytuł : Cofnięcie pozwu,
- żądanie powoda,
- uzasadnienie,
- podpis powoda.
Powód może żądać wycofania pozwu i przykładowo wnosić o odwołanie rozprawy, która została już wyznaczona, o zawiadomieniu o tym pozwanego oraz o umorzeniu postępowania.
Sytuacje wycofania pozwu najczęściej można spotkać w przypadku cofnięcia pozwu o rozwód.
Zobacz:
Wycofanie pozwu o rozwód - wzór z omówieniem.
Pracownik (powód) może cofnąć pozew skierowany do sądu pracy. Tak może być w sytuacji, gdy wnosi o przywrócenie do pracy. W uzasadnieniu pracownik podaje, że po przeanalizowaniu przez niego stanu faktycznego odwołanie się od wypowiedzenia nie ma umocowania prawnego.
Sprawdż także:
Cofnięcie pozwu w sądzie pracy - wzór
Bez zgody pozwanego
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 203 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.) powództwo może zostać cofnięte bez zgody pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem pozwu połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.
Ważne!
Należy pamiętać, że sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa (art. 203 par. 4 K.p.c.). W takim przypadku postępowanie będzie biegło dalej a wniosek o cofnięciu pozwu nie wywoła skutków prawnych.
Kwestia zwrotu opłat sądowych
W razie cofnięcia pozwu przed wysłaniem odpisu pisma stronie pozwanej, sąd z urzędu zwraca powodowi całą uiszczona opłatę. W przypadku wycofania pozwu przed rozpoczęciem rozprawy, sąd zwraca powodowi połowę dokonanej opłaty sądowej ( art. 79 ust. 1 pkt 1 lit.b i pkt 3 lit.a Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 90, poz. 594).
Jaki skutek?
Skutkiem wycofania pozwu będzie postanowienie sądu o umorzeniu postępowania ( art. 355 par. 1 K.p.c.). Sąd wydając niniejsze postanowienie bada:
1) kiedy nastąpiło cofnięcie pozwu,
2) czy do jego skuteczności była potrzebna zgoda pozwanego,
3) czy podane przez powoda uzasadnienie wycofania pozwu nie jest sprzeczne z prawem ani z zasadami współżycia społecznego i nie zamierza do obejścia prawa ( art. 203 par. 4 K.p.c, art. 469 K.p.c.).
Podstawa prawna:
- art. 203, art. 355 par. 1, art. art. 469 Kodeksu postępowania cywilnego
- art. 79 ust. 1 pkt 1 lit.b i pkt 3 lit.a Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 90, poz. 594)
Stan prawny na 12 maja 2012 roku