www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Alimenty   »   Czy mogę przekazywać alimenty bezpośrednio na rachunek bankowy pełnoletniego dziecka?

redaktor 28 grudnia 2012 Czy mogę przekazywać alimenty bezpośrednio na rachunek bankowy pełnoletniego dziecka?

Chciałbym, żeby alimenty wpływały na jego rachunek bankowy, ponieważ są one przeznaczone dla syna. Czy potrzebna jest na to zgoda jego matki ?

Zgoda matki dziecka nie jest potrzebna

Do ukończenia przez syna 18 roku życia był Pan zobowiązany płacić zasądzone dla niego alimenty do rąk jego matki jako opiekuna prawnego. W styczniu 2013 roku syn będzie już pełnoletni. Może zatem założyć sobie rachunek bankowy na który będzie Pan wysyłał  alimenty dla niego. Zgoda  matki dziecka nie jest w tym przypadku potrzebna, gdyż status opiekuna prawnego wtedy wygasa. Alimenty sąd przyznał dziecku, a nie jego matce. Dla formalności może ją Pan pisemnie poinformować, że z chwilą uzyskania przez syna pełnoletniości alimenty będą wysyłane na jego konto osobiste.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Z uzasadnienia Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977 roku, III CZP 14/77, OSNCP 1977/7 poz. 106 wpisanej do księgi zasad prawnych wynika bowiem:

„(…) 2. Według wieloletniej i przeważającej praktyki w wyrokach zasądzających alimenty na rzecz osób małoletnich sądy wymieniają także imiennie określonych przedstawicieli ustawowych, do rąk których świadczenia te mają być wypłacane. Prawidłowości tej praktyki nie należy kwestionować, gdyż jest ona niemal powszechna, utrwalona, nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem i odgrywa poważną rolę z praktycznego punktu widzenia. (…).

(…) 7. W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.(…).

Stan prawny na 28 grudnia 2012 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: alimenty poradnik alimentacyjny
Ocena: 2126,42
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres