www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Alimenty   »   Alimenty od rodziców na studia – czy masz szansę wygrać taką sprawę?

redakcja 29 września 2021 Alimenty od rodziców na studia – czy masz szansę wygrać taką sprawę?

Ale wiadomo, świat nie jest idealny i czasami dochodzi do sporów, które w sumie nigdy nie powinny mieć miejsca. Wydaje się oczywistym, że rodzice powinni wspierać swoje dzieci. Dlatego też, gdy te chcą iść na studia, czymś oczywistym wydaje się, że rodzice za wszelką cenę będą chcieli im pomóc. Cóż to znowu teoria, bo coraz więcej spraw w sądzie to sprawy o alimenty, które wytaczają dorosłe dzieci swoim rodzicom. Czy można więc otrzymać alimenty od rodziców na studia – czy masz szansę wygrać taką sprawę?

Alimenty od rodziców dla pełnoletniego dziecka

Otóż wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności wbrew pozorom nie ustaje obowiązek alimentacyjny wobec niego. Rodzice nadal są winni łożenia na swoje dorosłe dziecko w sytuacji, gdy nadal się uczy. Ten przepis dotyczy także sytuacji, gdy dziecko zaczyna studia. Jednak okazuje się, że bywają sytuacje, że rodzice nie chcą łożyć na studia i zwyczajnie nie chcą pomagać finansowo, uznając, że skoro dziecko skończyło 18 lat powinno radzić sobie samo. Ale nie mają oni do tego prawa. Obowiązkiem rodziców jest pomoc dzieciom w sytuacji, gdy nie są wstanie sobie zapewnić utrzymania. Jeżeli więc jesteś w takiej sytuacji, iż chcesz studiować, a rodzice nie chcą Ci pomóc, to możesz starać się o alimenty. W napisaniu wniosku pomoże Ci adwokat. Możesz poszukać bezpłatnej porady.

Alimenty na studenta – czy się należą?

Zasadniczo odpowiedź na to pytanie brzmi "tak", ale są pewne wyjątki. Zacznijmy jednak od początku. Jeszcze kilka dekad temu pozywanie rodziców wydawało się czymś niemożliwym, a obecnie coraz więcej takich spraw się toczy. W przypadku, gdy dziecko chce kontynuować naukę na studiach, a rodzice nie chcą mu pomóc, może ono złożyć wniosek o przyznanie alimentów. Trzeba wiedzieć, że rodzice mają obowiązek łożenia alimentów aż do czasu ukończenia studiów. Wynika to z faktu, że studiując taka osoba nie jest w stanie podjąć pracy w takim wymiarze, który pozwoliłby na utrzymanie się. Taki właśnie wyrok wydał Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim w w dniu 30 grudnia 2013 r. w sprawie II Ca 783/13 (LEX nr 1721141). Zatem jeżeli wykazujesz chęć do nauki i rzeczywiście poświęcasz swój czas na zdobywanie wiedzy, to jest wysoce prawdopodobne, że alimenty zostaną Ci przyznane. Jednak musisz złożyć odpowiedni wniosek. Tutaj pomoże Ci adwokat (Bialystok-adwokaci.eu) od spraw cywilnych.

Jest jedno ale… sytuacja materialna rodziców

Oczywiście rodzice w teorii mają obowiązek utrzymywania i pomagania dorosłemu dziecku, gdy to chce się uczyć. Ale alimenty nie zawsze zostaną przyznane, bo sąd bierze pod uwagę sytuację materialną rodziców. W tym przypadku zastosowanie ma wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 czerwca 1999 r. w sprawie III CKN 199/99 (LEX nr 503217) Zacytujemy wyrok, jaki został wydany w uzasadnieniu: "w sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko, mając wyuczony zawód, zamierza kontynuować naukę na wyższej uczelni prywatnej, z którą to nauką – obok kosztów utrzymania – łączy się czesne, trzeba uwzględniać okoliczność, czy pozwala na to stopa życiowa rodziców". Jeżeli więc rodziców nie stań na łożenie na Twoją dalszą naukę, to rzeczywiście sąd nie przyzna Ci alimentów, bo nie można wymagać, by rodzice zaczęli się zadłużać. Ten wyrok nadal więc obowiązuje.

Pracujący student= brak alimentów

Jeżeli nauka zostanie przedłużona i dana osoba nie przejawia umiejętności, to alimenty mogą zostać cofnięte, nawet jeżeli rodziców stać na ich pokrycie. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Sieradzu dnia 30 października 2013 r. w sprawie I Ca 384/13 (LEX nr 1716794). W przypadku, gdy student pracuje to także co do zasady alimenty mu się nie należą. Oczywiście sąd bierze pod uwagę inne czynniki, choćby dotyczące ilości godzin, jaką dana osoba pracuje, ale też jej zaangażowania w naukę. Sprawy toczące się o przyznanie alimentów nie są łatwe i jednoznaczne. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i to one mają decydujący wpływ na wyrok.

Alimenty będą przyznane jeżeli są przesłanki świadczące, że chcesz się uczyć, nie możesz pracować i uczyć się zarazem, a przy tym Twoich rodziców stać. Jeżeli jakaś z tych przesłanej nie jest spełniona, to zapewne alimenty nie zostaną przyznane.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: alimenty
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1