www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Sąd   »   Czy obecność na rozprawie jest obowiązkowa ?

redaktor 10 października 2011 Czy obecność na rozprawie jest obowiązkowa ?

Na wezwanie sądu stawiennictwo na rozprawie jest obowiązkowe. W przypadku, gdy sąd zawiadamia tylko o terminie rozprawy, wówczas stawiennictwo nie jest obowiązkowe. Co istotne, na wezwaniu lub zawiadomieniu widnieje informacja o stawiennictwie obowiązkowym lub nieobowiązkowym.

Zobaczmy przykłady

1. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się na wniosek składany do Sądu  Rejonowego Wydział Cywilny. W tej sprawie sąd wyznacza termin rozprawy. Uczestnicy postępowania nie muszą obowiązkowo się na nie stawiać, ale ich nieobecność uniemożliwia zakończenie postępowania na pierwszej rozprawie.

2. W świetle art. 376 K.p.c. rozprawa przed sądem drugiej instancji odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron. Wydany wyrok nie jest zaoczny.

3. Stawiennictwo świadka jest obowiązkowe. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd może ukarać świadka grzywną. W przypadku ponownego niestawiennictwa zostanie nałożona na niego ponowna grzywna lub zarządzenie przymusowego  doprowadzenia na rozprawę (art. 275 K.p.c.).

Stan prawny na 10 pażdziernika 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: sąd rozprawa świadek
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres