www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Alimenty   »   Czy obowiązek alimentacyjny może ustać?

redakcja 23 stycznia 2018 Czy obowiązek alimentacyjny może ustać?

ustanie. Wcale tak nie jest, ponieważ dziecko mające 18 lat nadal może potrzebować alimentów. Adwokat z Warszawy wyjaśnia, jak można zakończyć opłacanie alimentów co miesiąc na dziecko.

Prawo do alimentów nie wygasa

Kwestie z tym związane, są uregulowane w Dziale III w Tytule II Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W art. 128 ustanowiono jako ogólną zasadę obowiązek dostarczania środków utrzymania, który obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przepisach na próżno można szukać konkretnego wieku dziecka, którego osiągnięcie powoduje ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka.

Ani ukończenie 18 lat przez dziecko uprawnione do otrzymywania alimentów, ani zakończenie nauki w szkole czy też pójście do pracy, z automatu nie powoduje odebrania prawa do alimentów. Zasadniczo małoletni mają do nich prawo, dopóki sąd nie zdecyduje inaczej w prawomocnym postanowieniu. Zobowiązany do opłacania alimentów może wystąpić w tym celu z wnioskiem do sądu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Przesłanki odebrania prawa do alimentów

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka - niepełnoletniego lub pełnoletniego może wygasnąć na mocy postanowienia wydanego przez sąd rodzinny dopiero wtedy, gdy dziecko obiektywnie rzecz ujmując może się samodzielnie utrzymać. Wydanie przez sąd postanowienia uchylającego alimenty może zależeć też od tego, czy dziecko znajduje się w stanie niedostatku.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość uchylenia się przez rodzica lub rodziców od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeśli ich płacenie połączone jest z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub gdy samo dziecko nie dokłada wszelkich starań, w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się. Rodzic nie może po prostu przestać płacić alimentów, gdyż uważa, że dziecko może już samemu się utrzymywać. Powinien to orzec sąd.

Źródło: https://dm-adwokaci.pl/

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres