Powszechnie wiadomo, że start własnej firmy wiąże się z różnymi wydatkami, które będziemy musieli ponieść, decydując się na prowadzenie biznesu na własną rękę. Możemy skorzystać z kredytów na start, skierowanych do osób zaczynających prowadzenie własnej firmy. Mamy również do wyboru bezzwrotne dotacje, z których możemy skorzystać, jeśli spełnimy określone warunki.
Dla kogo dotacja z Urzędu Pracy?
Z takiej bezzwrotnej dotacji, mogą skorzystać osoby, które mają status osoby bezrobotnej, a więc są osobami zarejestrowanymi w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Jeśli od takiej rejestracji upłynęły przynajmniej trzy miesiące, to już mamy możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie. Wysokość przyznanej dotacji uzależniona jest od Urzędu, w którym składamy wniosek oraz ich możliwości finansowych. Najczęściej jest to jednak sześciokrotność przeciętego wynagrodzenia, a więc minimum 20 tysięcy złotych. Taka dotacja jest bezzwrotna, ale wyłącznie pod warunkiem, że spełnimy warunki określone w umowie.
Dotacje z Unii
Bardzo popularne wśród osób zakładających własne firmy, są dotacje pozyskiwane ze środków Unii Europejskiej. Tutaj wysokość środków, które mamy szansę pozyskać, może być znacznie większa. Wymagany jest jednak wkład własny, który musimy posiadać, aby otrzymać takie dofinansowanie. Pieniądze na ten cel dostępne są zarówno ze środków krajowych, jak i regionalnych. Nieco uciążliwą opcją w przypadku dotacji unijnych, może być fakt, że na zwrot części poniesionych już kosztów będziemy musieli poczekać. Od złożenia wniosku o dotację, do momentu otrzymania przelewu, może upłynąć kilka dobrych miesięcy.
Jak nie dotacja, to może kredyt dla nowych firm?
Jeśli nie posiadamy własnych środków, które są niezbędne, by uzyskać wsparcie unijne, to może zainteresuje nas kredyt dla nowych firm? Niektóre z banków czy firm pożyczkowych udzielają go, od pierwszego dnia działalności. Do jego uzyskania nie będą więc nam potrzebne żadne dokumenty finansowe czy zaświadczenia o niezaleganiu ze składami do ZUS czy podatkami do US. Zamiast tego przyda nam się wcześniej przygotowany biznesplan, który będzie obejmował pisemne rozplanowanie firmowych działań na najbliższy okres. Na podstawie takiego biznesplanu, analityk bankowy będzie mógł ocenić, czy nasz pomysł ma szansę powodzenia. Szczegółowe informacje na temat przygotowania biznesplanu znajdziemy ma wielu internetowych stronach. W napisaniu takiego biznesplanu mogą nam również pomóc zewnętrzne firmy.
Jaką kwotę uzyskamy w ramach kredytu na start? Uzależnione jest to w głównej mierze od banku czy firmy pożyczkowej, w której złożymy wniosek. W niektórych instytucjach może to być maksymalnie do 10 000 zł, w innych nawet kilka razy więcej. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto jednak dokładnie przeanalizować koszty takiego kredytu. Szczególnie tyczy się to, ofert firm udzielających pożyczki pozabankowe, które bardzo często posiadają znacznie wyższe koszty od kredytów pozyskanych drogą bankową.
Skoro jesteśmy już przy pożyczkach dla osób rozpoczynających prowadzenie własnego biznesu, warto w tym miejscu skorzystać z pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej, które są oferowane przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). Są one skierowane do osób nieposiadających własnego zatrudnienia oraz osób, które nie wykonują innej pracy zarobkowej. Propozycja finansowania może więc dotyczyć studentów ostatniego roku studiów wyższych, absolwentów szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły, lub uzyskujących tytuł zawodowy, bądź też osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy.
Materiał powstał we współpracy z blogiem finansowym Banki24 – www.banki24.com.pl