Jakie czasopisma prawnicze online pomogą nam uzupełnić wiedzę i rozwiać wątpliwości?
Internet jest w dzisiejszych czasach źródłem ogromnej ilości wiedzy, która w wielu przypadkach jest ogólnodostępna. Online można znaleźć również liczne artykuły prawnicze. Jaki magazyn prawniczy będzie najbardziej pomocny? Przede wszystkim warto szukać czasopism, które wydawane są regularnie (periodyki prawnicze), ponieważ znajdziemy w nich dużo aktualności zawartych w jednym wydaniu. Dobrze jest również kierować się punktacją czasopism, dzięki czemu mamy pewność, że materiały w nich zawarte na pewno będą wartościowe i rzetelne. Przykładowo, kwartalnik prawniczy „Prawo i Więź” (http://www.prawoiwiez.edu.pl/) otrzymał w 2019 roku 40 punktów za publikacje w czasopismach naukowych i został ujęty w wykazie czasopism naukowych opublikowanym przez BIP (Biuletynie Informacji Publicznej).
Zestawienie polskich czasopism prawniczych dostępnych online
W sieci dostępnych jest dużo czasopism poruszających zagadnienia związane z prawem. Kryterium decydującym o wyborze periodyku może być poruszana w nim tematyka – najlepiej, aby była ona możliwie jak najszersza, dzięki czemu informacje, na których najbardziej nam zależy znajdziemy w jednym miejscu. Osoby, które bardzo interesują się zarówno polskim jaki i międzynarodowym prawem i chcą możliwie jak najszybciej dowiadywać się o wszystkich zmianach, mogą zdecydować się na regularną lekturę tygodnika prawniczego.
Online dostępne są m.in. wydania poniżej zamieszczonych periodyków.
- „Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych”, udostępniające wydania online od 1997 roku
- „Edukacja Prawnicza”, dostępna online od 2015 roku. Jest to miesięcznik prawniczy adresowany m.in. do młodych prawników
- „Forum prawnicze” (od 2010 r.), w którym poruszane są tematy związane z Polską
- „Młody Jurysta” to kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW (dostępny online zasób od 2013 roku)
- „Prawo” – czasopismo wydawane przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dostępne online od 2008 roku
- „Przegląd Prawa i Administracji” (w internecie od 2018 r.)
- „Zeszyty prawnicze” wydawane przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (dostępne online wydania od 2001 roku)
- „Władza sądzenia” to kwartalnik poruszający w szczególności tematykę polityki i moralności (dostępny online od 2012 roku)
- „Wojskowy Przegląd Prawniczy” związany z gałęzią prawa karnego wojskowego, wydawany przez Prokuraturę Krajową (online dostępne są wydania od 2011 roku)
- „Wrocławsko-Lwowskie Zeszyty Prawnicze” rozpowszechniane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego; na łamach czasopisma publikowane są m.in. treści propagujące kulturę prawną Polski i Ukrainy (online dostępne są wydania od 2010 roku)