www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Pozostałe   »   Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany pociąg

redaktor 25 czerwca 2011 Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany pociąg

Przepis ten odnosi się do pociągów międzynarodowych do krajów UE, oraz pociągów krajowych np. Express Intercity, Eurocity, Euronight. Urząd Transportu Kolejowego na swojej stronie internetowej http://www.utk.gov.pl podaje jakie  prawa przysługują pasażerom, jeżeli pociąg się opóżni lub zostanie odwołany.

Jeśli przewiduje się co najmniej godzinne opóźnienie przyjazdu do wskazanej na bilecie stacji docelowej, pasażer zawsze ma do wyboru:

· Zwrot pełnego kosztu biletu lub za część niezrealizowanej podróży oraz za część już zrealizowaną, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży. Ponadto w tym przypadku pasażer jest uprawniony do połączenia powrotnego do miejsca wyjazdu w najbliższym dostępnym terminie;

· Kontynuację lub zmianę trasy podróży, przy porównywalnych warunkach przewozu, do miejsca docelowego w najbliższym dostępnym terminie lub do miejsca docelowego w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera.

Pasażer chce kontynuować podróż mimo opóżnienia

W przypadku, gdy pasażer korzystający z przewozów międzynarodowych, odbywających się między Polską, a pozostałymi państwami Unii Europejskiej kontynuuje podróż mimo opóźnienia, jest on uprawniony do odszkodowania.

Minimalna wysokość odszkodowania w przypadku opóźnienia wynosi:

· 25% ceny biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut,
· 50 % ceny biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego 120 i więcej minut.

Wypłata odszkodowania musi nastąpić w ciągu jednego miesiąca od złożenia wniosku o odszkodowanie.

WAŻNE!

W pewnych okolicznościach, np. jeśli odwołanie lub opóźnienie pociągu bądź utrata połączenia zostały spowodowane przez sytuację, której przewoźnik nie mógł zapobiec mimo podjęcia wszelkich stosownych działań niezbędnych w danym przypadku, pasażerowi nie przysługuje odszkodowanie

Co musi zagwarantować przewoźnik

W przypadku opóźnienia pociągu w ruchu międzynarodowym odbywającym się między Polską, a pozostałymi państwami Unii Europejskiej, przedsiębiorstwo kolejowe ma obowiązek poinformowania podróżnych o opóźnieniach i odwołaniach pociągów tak szybko, jak to możliwe po pojawieniu się takiej informacji. Jeżeli czas opóźnienia przekracza 60 minut, pasażerom należy zaoferować nieodpłatnie posiłki i napoje odpowiednio do czasu oczekiwania.

Jednocześnie przedsiębiorstwo kolejowe jest zobowiązane do zaoferowania zakwaterowania w hotelu lub innym miejscu oraz transportu pomiędzy stacją kolejową a miejscem zakwaterowania w przypadkach gdy w związku z opóźnieniem konieczny jest pobyt przez jedną noc lub kilka nocy.

Źródło:  http://www.utk.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: odszkodowanie transport turystyka
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres