Polisolokaty, które do końca 2015 r. miało w swojej ofercie Towarzystwo Ubezpieczeń Skandia, zostały objęte postępowaniem UOKiK, jako że umowy mogły naruszać zbiorowe interesy
TU Skandia do końca 2015 r. miało w ofercie polisolokaty, a dokładnie umowy ubezpieczeń na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (UFK). Zostały one jednak objęte postępowaniem UOKiK. Po przeanalizowaniu wzorców umów prezes UOKiK w Decyzji Nr RKT – 01/2016 r. wskazał szereg nieprawidłowości. 21.10.2016 r. TU Skandia zmieniło swoją nazwę na Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.
Polisolokaty Skandia – postępowanie UOKiK
Po przeanalizowaniu wzorców umów, jakie oferowało klientom Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., prezes UOKiK wskazał, że postanowienia umowy o polisolokatę zawierają szereg nieprawidłowości. Bardzo istotny jest fakt, że wszelkie negatywne konsekwencje zawarcia i rozwiązania umowy obciążają osobę, która zawarła polisę. Określenie wartości wykupu przerzuca na klienta wysokie koszty początkowe. Właściciel polisy ponosi też całkowite ryzyko zamiany wartości jednostek funduszy. Nawet po wielu latach można więc stracić zarobione pieniądze. Również pobieranie opłat likwidacyjnych w przypadku wypowiedzenia umowy to groźba utraty części wpłaconych środków, która wpływa na podjęcie decyzji o wypowiedzeniu umowy. W konsekwencji prezes UOKiK wskazał, że rozwiązania zastosowane w umowach naruszają zasadę równorzędności stron umowy ubezpieczeniowej i nie są zgodne z zasadami współżycia społecznego. Tego typu działania można więc zakwalifikować jako naruszenie zbiorowych interesów konsumenta, są więc niewiążące konsumenta.
Polisolokaty Vienna Life – co musisz wiedzieć?
Klient, który planuje rozwiązanie polisolokaty Vienna Life/Skandia, musi pamiętać, że ubezpieczenie nie gwarantuje zwrotu wpłaconego kapitału. Nie ma żadnej gwarancji zysku ani ochrony kapitału. To klient ponosi ryzyko związane ze zmianą wartości jednostek funduszy, więc pieniądze ulokowane w polisolokacie można stracić nawet po latach. Tego typu polisy nie są też zabezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zawarte w umowie zapisy, które określają wypłatę wartości wykupu oraz opłatę likwidacyjną pobieraną w momencie zamknięcia polisy, mogą naruszać interesy właściciela polisy. Trzeba też pamiętać, że nawet wtedy, gdy umowa przeszła w umowę bezskładkową, cały czas pobierana jest miesięczna opłata za jej obsługę, naliczana od sumy, jaka znajduje się na polisie. Do rozwiązania umowy trzeba więc dobrze się przygotować, aby odzyskać pieniądze z opłaty likwidacyjnej.
Jak zrezygnować z polisolokaty Skandia/Vienna Life?
Aby rozwiązać polisę UFK, trzeba pobrać ze strony Vienna Life wniosek o wypłatę Świadczenia Wykupu lub Wartości Wykupu. Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku należy wysłać go wraz z kopią dowodu osobistego listem poleconym na adres Vienna Life. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wypłacona zostanie pierwsza część pieniędzy, czyli wykup polisy. Czas udzielenia odpowiedzi i wypłaty świadczenia jest określony w Ogólnych Warunkach podpisanej przez klienta umowy. Ubezpieczyciel pobierze jednak opłaty likwidacyjne. Zatrzymane pieniądze można odzyskać na drodze cywilnoprawnej. Jest to możliwe, jeśli:
- nie minęło 10 lat od rozwiązania polisy – dla polis UFK rozwiązanych przed dniem 09.07.2018 r.,
- nie minęło 6 lat od rozwiązania polisy – dla polis rozwiązanych od dnia 09.07.2018 r.
//