www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   Zaliczka czy zadatek? Poznaj różnice i podobieństwa

redakcja 22 stycznia 2022 Zaliczka czy zadatek? Poznaj różnice i podobieństwa

zadatek i zaliczka są zwrotne, czy też nie. Znajomość tych pojęć jest bardzo istotna. Pozwoli ona na swobodne zawieranie umów i dbanie o swoje prawa, zarówno jeśli jesteśmy stroną kupującą, jak i sprzedającą usługi lub inne świadczenia.

 Niestety czasami zdarza się, że poprzez brak znajomości podstawowych pojęć, zawieramy umowy, które są dla nas niekorzystne. Dzięki temu, że poznasz różnicę pomiędzy zadatkiem, a zaliczką będziesz mógł dobrze zabezpieczyć interesy swoje i swojej firmy. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak brzmi definicja zadatku, a jak zaliczki i czy można je stosować zamiennie, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad, dotyczących zadatków i zaliczek. Dzięki temu ten temat nie będzie miał przed Tobą tajemnic, a Ty przy zawieraniu umowy nie popełnisz żadnego błędu. 

1. Co to jest zaliczka? 

2. Co to jest zadatek?

3. Czy zadatek podlega zwrotowi? 

4. Zaliczka czy zadatek?

Co to jest zaliczka? 

Zaliczka stanowi pewną formę rezerwacji wykonania usługi. Wpłaca się ją na poczet wykonania jakiegoś konkretnego świadczenia. W praktyce zaliczka jest zwrotna, o ile strony nie umówią się inaczej. Jednak powszechnie sprawa wygląda tak, że zaliczkę należy zwrócić, jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać świadczenia. Dla zleceniobiorcy zaliczka stanowi jednak pewne zabezpieczenie. Przede wszystkim chodzi o potwierdzenie, że strona zlecają jest wypłacalna. Z opcji zaliczki często korzysta się, jeśli zamówienie opiewa na dużą kwotę, dzieli się na kilka etapów i wymaga od wykonawcy zaangażowania dużej ilości zasobów i środków. Dlatego czasami w umowach zastrzega się, że zaliczka zwrotna jest tylko częściowo. 

Co to jest zadatek?

Zastanawiasz się, co to jest zadatek? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak prosta. Jeśli chodzi o definicję prawną, zadatek stanowi dodatkowe postanowienie umowne, które posiada charakter cywilnoprawny. Jego celem jest zabezpieczenie jednej ze stron przed niewykonaniem kontraktu, który został już zawarty, przez drugą ze stron. Według definicji ustawodawczej zadatek określany jest jako pewna suma pieniędzy, która jest wręczana jednej stronie umowy przez drugą. Celem jest zabezpieczenie, aby zawarta umowa została wykonana w sposób poprawny. A jak to wygląda zgodnie z brzmieniem kodeksu cywilnego? Zadatek przekazany podczas zawierania umowy oznacza, że w przypadku niewykonania umowy przez którąś ze stron, druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zostawić zadatek. A jeśli sama go przekazała, może żądać kwoty wyższej dwukrotnie. Na tej podstawie można orzec, że zadatek jest w pewnym sensie formą odszkodowania. W taki sposób też postrzega się go przez wiele osób. Stanowi zabezpieczenie i ma za zadanie wyrównanie szkody, jaką poniosła jedna ze stron, w efekcie zaniechania wykonania umowy przez drugą stronę. Dzięki temu niewykonanie umowy przez strony umowy jest w jakimś stopniu zabezpieczone. W praktyce zadatek jest często stosowany podczas zawierania umowy przedwstępnej, przy zakupie mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Stanowi to zabezpieczenie zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Zadatek stosowany jest też na przykład w branży ślubnej, podczas podpisywania umów na rezerwację sali, zespołu lub fotografa. Wynika to z bardzo dużego zainteresowania tymi usługami. 

Czy zadatek podlega zwrotowi? 

Wiele osób zastanawia się, czy możliwy jest zwrot zadatku. Jak wygląda zwrot w przypadku zadatku? Wyjaśniliśmy już wyżej, że co do zasady nie ma możliwości zwrotu zadatku. Jednak istnieją od tego pewne wyjątki. Jednym z nich jest oczywiście dobra wolna osoby, która może zadatek zatrzymać. Czasami także zdarza się, że ktoś próbuje odzyskać wpłacony zadatek na drodze sądowej. Czy są szanse na wygranie takiej sprawy? Jest to możliwe na przykład wówczas, kiedy w chwili podpisywania umowy nie wiedzieliśmy na przykład o swoim bardzo złym stanie zdrowia, który uniemożliwia wykonanie umowy. Innym przykładem może być niepoczytalność lub brak pełni władz umysłowych podczas podpisywania umowy. 

Zaliczka czy zadatek?

Zastanawiasz się zatem, co jest lepsze: zadatek czy zaliczka? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zarówno zadatek, jak i zaliczka pełnią inną funkcję. W przypadku zaliczki, stanowi ona częściową zapłatę na poczet przyszłego świadczenia. Jeśli nie zostanie ono wykonane, zaliczkę należy zwrócić. Nie stanowi ona zatem żadnego zabezpieczenia. Oczywiście w niektórych przypadkach, jeśli strony zgodnie tak postanowią, zaliczka nie ulega zwrotowi. Dzieje się tak na przykład wówczas, kiedy zostanie przeznaczona na czynności przygotowawcze lub zakup materiałów niezbędnych do wykonania świadczenia. Pewniejszą formą zabezpieczenia jest zdecydowanie zadatek. Jeśli nie jesteś przekonany w temacie zadatek a zaliczka, warto dokładnie zgłębić temat i na tej podstawie podjąć dobrze przemyślaną decyzję. 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: zadatek zaliczka
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres