www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Wydarzenia   »   Straż miejska bez fotoradarów i inne zmiany w prawie A.D. 2016

redakcja 24 lutego 2016 Straż miejska bez fotoradarów i inne zmiany w prawie A.D. 2016

Straż miejska straciła pewne uprawnienia, zmienił się obowiązek szkolny 6-latków, a to i tak nie wszystkie nowości.

Z reguły nowy rok przynosi zmiany w różnych obszarach życia. 2016 obfituje pod tym względem w wyjątkowo liczne modyfikacje prawa, dotyczące zarówno spraw społecznych, jak i pracowniczych, a nawet związanych z wydawaniem praw jazdy, co tłumaczy adwokat Przemysław Kopko.

Straż miejska bez fotoradarów

1 stycznia 2016 roku przyniosło zmiany w Prawie o ruchu drogowym, a także w zapisach prawnych dotyczących straży gminnych. Zgodnie z nowymi zasadami, strażnicy miejscy stracili prawo do wykonywania kontroli fotoradarowej. Nie oznaczało to jednak, że kierowcy przyłapani na łamaniu przepisów przez te fotoradary przed końcem 2015 roku unikną kary. Ich sprawy, według informacji MSWiA, zostały przekazane do rozpatrzenia przez policję lub sądy. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy jakakolwiek inna służba przejmie fotoradary po strażnikach. Najpierw był pomysł, żeby użytkowała te urządzenia Inspekcja Transportu Drogowego, ale już dziś wiadomo, że tak się nie stanie. Na pewno odebranie strażnikom miejskim uprawnień do używania fotoradarów stanie się dużym ciosem dla miejskich i gminnych budżetów, które zarabiały duże kwoty na karaniu mandatami łamiących przepisy kierowców.

Prawa jazdy a zmiany

Od początku 2016 roku zostały wprowadzone również zmiany w zakresie przyznawania praw jazdy. Było to konieczne ze względu na dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Brak takich zmian spowodowało pozwanie Polski przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodziło o to, że nasz kraj nie wydawał praw jazdy na określone przez KE okresy. W wyniku tych zmian strażacy stracili prawo do kierowania motocyklami, mając poniżej 24 lat, na co mieli do tej pory zgodę wraz z policjantami. Druga zmiana w kwestii praw jazdy dotyczyła nieprecyzyjnej definicji miejsca zamieszkania osoby, która ubiegała się o prawo kierowania pojazdami.

Ozusowane umowy zlecenia

Kolejna zmiana w prawie wdrożona od początku roku 2016 dotyczyła umów zleceń, które zostały ozusowane do wysokości minimalnego wynagrodzenia, a nie jak bywało wcześniej, gdy pobierano składkę ZUS od umowy zawartej na najniższą kwotę, w przypadku podpisania kilku takich umów w ciągu roku. Na zmianach ma skorzystać Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dodatkowy wpływ szacowany to 650 mln zł), ale także pracownicy, budując kapitał na przyszłą emeryturę.

Inne zmiany dotyczyły między innymi zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków, wprowadzenie wsparcia 1000 zł miesięcznie po urodzeniu dziecka dla rodziców niepłacących składek ZUS czy wprowadzenie e-zwolnień dla pracowników.

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: prawo fotoradar prawo 2016
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1617    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres