www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rozwód   »   Uzasadnienie pozwu o rozwód

redakcja 06 listopada 2013 Uzasadnienie pozwu o rozwód


Co powinno zawierać uzasadnienie pozwu

W uzasadnieniu pozwu powinniśmy opisać okoliczności rozpadu związku podać, jak i dlaczego do tego doszło. Z opisu musi jasno wynikać, że rozpad małżeństwa jest zupełny i trwały (tzn. małżonkowie nie utrzymują ze sobą kontaktów seksualnych, nie prowadzą wspól­nego gospodarstwa domowego lub np. nie mieszkają ze sobą ). W uzasadnieniu musimy przytoczyć wszystkie okoliczności, które przemawiają za naszymi żądaniami np. jeżli w pozwie o rozwód powód/powódka domaga się alimentów na dzieci, wówczas należy wymienić w uzasadnieniu ich potrzeby, na które będą potrzebne pieniądze (np. nauka, dodatkowe zajęcia itp.).  W treści uzasadnienia powinno znaleźć się wskazanie wszystkich istotnych dla sprawy okoliczności, przemawiających za tym, że żądanie powoda (małżonka wnoszącego pozew) jest zasadne. 

Sprawdź : ABC poradnik rozwodowy

Uzasadnienie pozwu z żądaniem ustalenia winy

Jak wiemy powód/powódka może wnosić o ustalenie winy. Oczywistym jest, że orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy współmałżonka jest niezwykle trudne bez zgromadzenia naprawdę twardego materiału dowodowego (szczegółowe uzasadnienie ze wskazaniem dokumentów, podaniem świadków na tę okoliczność itp.). Prowadzenie tego typu spraw jest dużo bardziej czasochłonne niż w przypadku spraw bez orzekania o winie i wiąże się to ze żmudnym postępowaniem dowodowym powodującym między innymi konieczność przesłuchania wielu świadków.

Sprawdź również uzasadniene pozwy rozwodowe :

Pozew o rozwód z wyłącznej winy pozwanego - przemoc w rodzinie, zdrada
Pozew o rozwód - zerwanie więzi, portal randkowy, wyprowadzka z domu
Pozew o rozwód bez orzekania o winie - osobne miejsce zamieszkania
Pozew o rozwód z wyłącznej winy pozwanego wraz z wnioskiem o eksmisję
Pozew o rozwód z orzekaniem o winie - porzucenie rodziny, brak kontaktu, zaginięcie
Pozew o rozwód bez orzekania o winie - małżonkowie nie mogą mieć dzieci
Pozew o rozwód bez orzekania o winie - poznanie innej osoby na wyjeździe
Pozew o rozwód bez orzekania o winie - wyjazd za granicę
Pozew o rozwód bez orzekania o winie - niezgodność charakterów

Przykładowe uzasadnienie pozwu o rozwód

Zawarliśmy związek małżeński dnia .......... roku w USC w ................... , nr aktu małżeństwa ........... . Ze związku tego urodziło się dwoje dzieci: Katarzyna mająca obecnie ........ lat, Tomasz mający obecnie ......... lat ( podaj imiona dzieci i aktualny ich  wiek na dzień wnoszenia pozwu).

Dowody: odpis zupełny aktu małżeństwa, odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci stron
( do pozwu należy załączyć powyższe dokumenty w oryginałach).

Małżeństwo nasze od kilku lat się nie układa. Pierwsze kłopoty małżeńskie rozpoczęły się ....... lata po ślubie. Mąż nadużywał alkoholu. Pod jego wpływem wywoływał awantury był agresywny, bił mnie przy dzieciach i poniżał. Sytuacja nie uległa zmianie w obliczu oczekiwania na drugie dziecko, maż pił nadal i stosował wobec mnie przemoc. Zachowanie męża było przyczyną wielokrotnych interwencji Policji , wówczas umieszczano męża w izbie wytrzeźwień.  Mąż bardzo często nie wracał do domu na noc, nie uczestniczył w życiu rodzinnym, jak również nie przejawiał zainteresowania dziećmi. Celem ratowania naszego małżeństwa, namawiałam męża na terapię odwykową. Jednakże mąż nie chciał skorzystać z profesjonalnej pomocy, twierdząc że jej nie potrzebuje ( w uzasadnieniu pozwu należy podać okoliczności, fakty, zdarzenia, które przyczyniły się do rozpadu małżeństwa).

Dowód: zeznania świadków: ..........................(imię, nazwisko, adres do doręczeń, podajemy dane świadków, którzy mogą potwierdzić uzasadnienie naszego pozwu).

W tej chwili ma miejsce zupełny i stały rozkład pożycia. 
Na podstawie art. 112 KRiO wnoszę o pozbawienie mojego męża władzy rodzicielskiej nad naszymi małoletnimi dziećmi z uwagi na jego uzależnienie od alkoholu i problemy natury psychicznej uniemożliwiające mu w sposób trwały sprawowanie władzy rodzicielskiej (pomiń jeżeli taka sytuacja nie ma miejsca ( jeżeli nie zachodzą podstawy do pozbawienia władzy rodzicielskiej pomiń również).

Jestem z zawodu ................, zatrudniona w ................. Z tego tytułu otrzymuję wynagrodzenie w wysokości ........... zł ( podaj średnie wynagrodzenie za ostatnie 3 miesiące).
Dowód: zaświadczenie o zarobkach

Mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, sama utrzymuję siebie i dzieci  z mojej pensji, która ledwo starcza mi na bieżące potrzeby.  W związku z powyższym wnoszę o zwolnienie mnie od  kosztów sądowych z uwagi na niemożność ich pokrycia (pomiń, jeżeli nie wnosisz o zwolnienie od kosztów sądowych).

W mojej ocenie małżeństwo nasze jest związkiem martwym i bez perspektyw. Mąż jest uzależniony od alkoholu i cierpi na dolegliwości psychiczne, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie w rodzinie (podaj swoje uzasadnienie rozpadu małżeństwa). Jestem przekonana, iż orzeczenie rozwodu jest jedynym słusznym i celowym rozwiązaniem naszych problemów małżeńskich. Decyzję o rozwodzie podjęłam po głębokim przemyśleniu i jest to decyzja ostateczna. 

Zamów gotowy pozew !

Jeżeli nie chcesz korzystać z gotowych wzorów zamów przygotowanie pozwu. Kancelaria przygotowuje gotowy do podpisania i złożenia w sądzie pozew rozwodowy. Pozew wymaga jedynie uściślenia pewnych informacji, dotyczących okoliczności faktycznych (aktualna sytuacja małżonków, uściślenie przyczyny rozwodu) które w pozwie trzeba zawrzeć. Dodatkowo w ramach ceny dołączamy wniosek o zwolnienie od kosztów postępowania wraz ze stosownym pouczeniem, jak również udzielamy porady prawnej dotyczącej wymogów formalnych związanych z wniesieniem pozwu do sądu, z uwzględnieniem okoliczności faktycznych sprawy. 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: rozwód pozew o rozwód poradnik rozwodowy uzasadnienie
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1601    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres