Zakładanie firmy w Niemczech nie jest wcale tak trudne jak się wydaje. Niemieckie przepisy prawne wydają się już na pierwszy rzut oka zawikłane. Do tego dochodzi jeszcze nieznajomość języka polskiego przez niemieckich urzędników. Jednak z pomocą kancelarii adwokackiej Dr. Schulte i wspólnicy (Rechtsanwaltskanzlei Dr. Schulte und Partner) założenie firmy w Niemczech nie będzie sprawiało większego problemu polskiemu przedsiębiorcy.
Aby założyć firmę w Niemczech, trzeba mieć na początek dobry pomysł na biznes oraz wiarę w swoje możliwości. Następnie trzeba się zastanowić, w jakiej części Niemiec chcemy działać.
Berlin, jako stolica Niemiec, jest wyjątkowo dobrą lokalizacją dla polskich firm. Aczkolwiek nie należy przy tym zapominać, że konkurencja w Berlinie jest też bardzo duża. W kolejnym kroku trzeba zastanowić się nad formą prawną działalności gospodarczej w Niemczech oraz znaleźć odpowiednie miejsce na siedzibę firmy. Tutaj należy wspomnieć, iż w Berlinie ceny wynajmu lokali użytkowych, w porównaniu z innymi miastami w Niemczech, są bardzo konkurencyjne.
Jeżeli jest się polskim rzemieślnikiem, należy wcześniej zalegalizować dyplom w Polsce z Związku Rzemiosła i Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a potem jeszcze zarejestrować się w Izbie Rzemieślniczej w Niemczech.
Kancelaria adwokacka Dr. Schulte i wspólnicy - Rechtsanwaltskanzlei Dr. Schulte und Partner - doradza prawnie w każdym stadium zakładania działalności gospodarczej, zarówno Berlinie, jak i na terenie całych Niemiec. Najważniejsze jest, aby adwokat niemiecki doradził Państwu w języku ojczystym przy wyborze konkretnej formy działalności gospodarczej w Niemczech. Prawidłowy wybór formy działalności gospodarczej jest podstawą działania każdego podmiotu gospodarczego. Ma to szczególne znaczenie, jeśli nasz pomysł na biznes by się nie powiódł, a firma ma długi do spłacenia. Z tego powodu najczęściej wybieraną formą działalności w Niemczech, jest niemiecka spółka z o.o., tj. GmbH (Gesellschaft mit begrenzter Haftung). Zresztą ta forma działalności została wymyślona przez niemieckich adwokatów. Do innych form działalności za granicą należą: przedstawicielstwo, samodzielny oddział, działalność na własny rachunek oraz spółka osobowa.
Wiedząc, w jakiej formie prawnej chcemy działać na terenie Niemiec oraz posiadając już siedzibę, tj. adres do korespondencji, możemy otworzyć rachunek w banku. W Republice Federalnej Niemiec banki zoobligowane są otwierać konta dowolnej osobie fizycznej. W przypadku osób prawnych bank może odrzucić wniosek bez podania nam przyczyny. Następnie musimy naszą firmę zarejstrować w odpowiednich urzędach, zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Jednakże nawet po rejestracji naszej firmy w Niemczech może się przydać Państwu dobra pomoc prawna ze strony kancelarii adwokackiej Dr. Schulte i wspólnicy z Berlina.
(Dane zaczerpnięte z publikacji: 8 kroków do własnej firmy w Niemczech (na przykładzie Berlina). Praktyczny przewodnik dla polskich przedsiębiorców.)
Kontakt:
Rechtsanwaltskanzlei Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte
Friedrichstr. 133 (naprzeciwko Friedrichstadtpalast)
10117 Berlin
Telefon: (030) 71520670
Telefax: (030) 71520678
e-Mail: dr.schulte@dr-schulte.de
Internet: http://www.berlin-adwokat.pl/firma_w_niemczech.php Büro Berlin Süd:
Malteserstrasse 170/172
12277 Berlin
Autor:
Adwokat Dr. Radosław Czupryniak LL.M.
Autor odpowiada za treść publikacji.
Status: prawnik - Associate