www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   ZUS / Ubezpieczenia społeczne   »   Zasiłek chorobowy dla rolnika wypłaca KRUS

redaktor 27 czerwca 2011 Zasiłek chorobowy dla rolnika wypłaca KRUS

Domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

1) ukończyła 16 lat;

2) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie;

3)  stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Warunek podlegania ubezpieczeniu rolników

W świetle art. 7 ust. 1 ustawy ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega:

1)  rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny;

2)  domownik rolnika.

Ustawodawca postawił warunek, że „(...)  ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.

Przez jaki okres zasiłek przysługuje

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem  z  ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego (art. 9 pkt 2 ustawy).  W celu jego otrzymania rolnik musi być niezdolny do pracy „(...) nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni”, ale nie dłużej niż przez 180 dni.

Co ważne, ustawodawca podaje, że jeżeli po wyczerpaniu okresu 180 dni ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia oraz rehabilitacji rokuje jej odzyskanie, wtedy zasiłek chorobowy przedłużany jest  ”(...)  nie dłużej niż o dalsze 360 dni” (art. 14 ustawy).

Podstawa wypłaty zasiłku

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)  na swojej stronie informuje: Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS (w I instancji) lub komisję lekarską (w II instancji).

Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju  Wsi z dnia 21 maja 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz.U. z 2009 r., nr 87, poz. 727) aktualnie zasiłek chorobowy wynosi 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni. Powyższa  kwota zasiłku obowiązuje od dnia 24 czerwca 2009 r.

Okres wyczekiwania

KRUS wyjaśnia: Od 2 maja 2004 r., zgodnie z art. 15a ww. ustawy, od osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek (dobrowolnie) wymaga się nieprzerwanego okresu ubezpieczenia społecznego rolników przez co najmniej rok bezpośrednio przed wystąpieniem czasowej niezdolności do pracy, uzasadniającej nabycie prawa do zasiłku chorobowego, z wyjątkiem zasiłku chorobowy przysługującego w razie doznanego wypadku przy pracy rolniczej.

Podstawa prawna:

Ustawa  z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291)

Żródło: www.krus.gov.pl

Stan prawny na 27 czerwca 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: zasiłek ubezpieczenia KRUS
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres