- Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
- Prawo restrukturyzacyjne, a COVID-19.
- Postępowanie o zatwierdzenie układu - korzyści dla firm.
Rozważmy zatem zmiany, jakie dokładnie zostały wprowadzone, rozpoczynając od odpowiedzi na podstawowe pytanie: czym jest restrukturyzacja?
Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to działania, których celem jest zwiększenie wydajności i efektywności firmy, jej pozycji na rynku oraz eliminacją przyczyn jej problemów. Głównym zadaniem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Podejmowane działania to najczęściej poszukiwanie przyczyn powstałych problemów i ich eliminacja, poprawa relacji ze współpracownikami i partnerami firmy i poszukiwanie nowych źródeł finansowania. W Polsce postępowanie restrukturyzacyjne regulowane jest ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o nazwie Prawo restrukturyzacyjne. Istnieją cztery drogi postępowania, z których jedynie tak zwane postępowanie sanacyjne dotyczy faktycznej reorganizacji firmy.
Pozostałe to:
- postępowanie o zatwierdzenie układu,
- postępowanie układowe,
- przyspieszone postępowanie układowe.
Korzystanie z przyspieszonego postępowania układowego, sanacyjnego i układowego wymaga złożenia wniosku do sądu już na początku. Wybór najlepszej drogi zależny jest od wielu czynników. Warto wiedzieć, że na przykład korzystanie z postępowania sanacyjnego jest bardziej skomplikowane, lecz odpowiedniejsze dla firm z większymi problemami. Przykładowe przyczyny restrukturyzacji to: zbyt wysokie koszty działania czy niska jakość usług lub produktów, a także czynniki zewnętrzne, takie jak spadki na giełdzie, konkurencja lub wybuch epidemii. W czasie restrukturyzacji warto zwrócić się po pomoc doświadczonych osób, korzystając z wiedzy, jaką oferuje na przykład KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna.
Prawo restrukturyzacyjne, a COVID-19.
W dobie pandemii Rada Ministrów zaproponowała rozwiązanie, mogące ułatwić firmom walkę z kryzysem. Jest nim uproszczenie procedury restrukturyzacji. Zgodnie z nim, otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie będzie wymagało zgody sądu a całość składać się będzie jedynie z dwóch etapów. Proces nadzorować powinien doradca restrukturyzacyjny, będący nadzorcą układu, którym może być na przykład KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna. Aby doszło do rozpoczęcia działań firma musi spełnić dwa warunki: rozpocząć współpracę poprzez zawarcie umowy z rzeczonym doradcą oraz zamieszczenie odpowiedniej informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W drugim etapie, po przeprowadzeniu głosowania może być złożony do sądu wniosek o zatwierdzenie układu.
Postępowanie o zatwierdzenie układu - korzyści dla firm.
W dobie pandemii uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne niesie ze sobą różne korzyści. Głównymi z nich są ochrona przed egzekucją od dnia obwieszczenia oraz ochrona przed wypowiedzeniem najważniejszych z umów. Są one jednak ograniczone czasowo do czterech miesięcy od daty opublikowania stosownego obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dla wielu osób ogromnym atutem jest także fakt, iż pojawia się także możliwość odbycia tak zwanego zgromadzenia wierzycieli i głosowania nie w sposób kontaktowy, lecz zdalny, a także stosunkowo krótki czas całego postępowania.
undefined