www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Marketing prawniczy   »   Ceny podstawowych usług prawnych będą spadać

mariusz.szaszor 25 sierpnia 2011 Ceny podstawowych usług prawnych będą spadać

Nie będzie podwyżek 

Wraz ze wzrostem ogólnych kosztów prowadzenia kancelarii klienci nie muszą obawiać się podwyżek, bynajmniej w najprostszych sprawach, które stanowią około 90% wszystkich spraw. Dzisiejsza sytuacja na rynku usług prawnych nie daje właścicielom kancelarii możliwości podniesienia stawek.  

Dlaczego ceny nie wzrosną ?

Jakie czynniki wpływają na obecny i przyszły poziom cen usług prawnych ? Odpowiedż na to pytanie jest złożona. Przede wszystkim widoczna jest ( zwłaszcza w internecie ) duża konkurencja wśród prawników. Co ważne korporacje prawnicze, liberalizują przepisy dotyczące etyki zawodu oraz znoszą częściowo zakaz reklamy - fakt ten najdobitniej pokazuje, że w dzisiejszych czasach nie wystarczy sam szyld "kancelaria prawna" aby zapewnić jej utrzymanie. Coraz większa liczba prawników opuszczających uniwersytety, rekordowe liczby prawników startujących na aplikacje prawnicze oraz rokrocznie zwiększana liczba aplikantów nie pozostaje bez znaczenia. Rynek staje się coraz bardziej wymagających, co oznacza, że nie dla wszytskich starczy miejsca.  Warto zwrócić uwagę, że studia prawnicze corocznie znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków ( patrz artykuł : Prawo wciąż najpopularniejszym kierunkiem ) Rynek usług prawnych jest rynkiem bardzo wymagającym, nie tak dawno badania przeprowadzone przez jedną z korporacji prawniczych pokazały, że zdecydowana część społeczeństwa nie odwiedziła w zeszłym roku prawnika ponieważ nie widziała takiej potrzeby. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim niewiedza. Klienci bardzo często nie są świadomi swoich praw dlatego często wcale o nie nie walczą.   

Szansą specjalizacja  

Nie tak dawno w artykule ukazanym w Rzeczpospolitej mowa była o dosyć sporej grupie radców prawnych i adwokatów, którzy po zdanym egzaminie zawodowym w ogóle nie przystąpili do wykonywania zawodu lub zaniechali jego wykonywanie w bardzo krótkim czasie po rozpoczęciu. Dlaczego tak się stało a właściwie dlaczego się tak dzieje ? ( sytuacja ta ma miejsce co roku ) Moim zdaniem główną przyczyną kłopotów młodych prawników jest brak specjalizacji. Specjalizacji w określonej tematyce daje dużo większe szanse utrzymania na rynku aniżeli wiedza ogólna, stąd też w niedługim czasie najprawdopodobniej spodziewać się możemy trendu w kierunku specjalizacji poszczególnych prawników. Co ważne specjalizacja oznacza również niższe stawki dla klientów. Na poparcie tych słów zacytuję odpowiedż jednego z internautów, który wypowiedział się na forum o prawnikach "Jeżeli byłbym specjalistą, to istnieje wysokie prawdpodobieństwo, że bedę znał rozwiązanie problemu klienta bez konieczności wielogodzinnych badań problemu"  

Tak więc w najbliższym czasie nie spodziewajmy się podwyżek 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: pomoc prawna porada prawna cennik usługi prawne
Ocena: 4,35
Mariusz Sząszor
Kancelaria Prawna Mariusz Sząszor. Główne obszary zainteresowań : prawa konsumenta, prawo rodzinne, prowadzenie działalności gospodarczej. Darmowych porad udzielam wyłącznie na forum internetowym.
PORADY: 94    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres