www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Testament   »   Dziedziczenie ustawowe - na czym polega

redaktor 15 września 2011 Dziedziczenie ustawowe - na czym polega

Spadkobiercami ustawowymi są osoby powołane do dziedziczenia z mocy art. 931 i następnych Kodeksu cywilnego (dalej: K.c.). Są nimi dzieci spadkodawcy (w tym poczęte a jeszcze nienarodzone - art. 927 par. 2 K.c.) oraz małzonek spadkodawcy. Będą oni wtedy dziedziczyć masę spadkową w częściach równych z tym, że małżonek nie może otrzymać mniej niż jedną czwartą całości spadku. 

Zobaczmy przykłady:

1. Spadkodawca w chwili śmierci był w związku małżeńskim. Pozostawił żonę i dwoje pełnoletnich dzieci. Nie sporządził testamentu. W tym przypadku wdowie po nim oraz dzieciom przypadnie po jednej trzeciej spadku.

2.
Zmarły Jan Kowalski nie przekazał za życia swojej ostatniej woli. Pozostawił żonę Annę wraz z czwórką dzieci. Przypadnie jej wtedy jedna czwarta spadku, a pozostałe trzy czwarte masy spadkowej zostanie podzielone na cztery równe części pomiędzy dzieci.

Ważne!

Małżonek spadkodawcy, który pozostaje w oficjalnej orzeczonej przez sad separacji jest wyłączony z dziedziczenia ustawowego (art. 935[1] K.c.).

Spadkodawca nie miał dzieci i nie pozostawił testamentu

Jeżeli spadkodawca nie miał dzieci, wtedy do dziedziczenia po nim są powoływani jego małżonek oraz rodzice (art. 932 par. 1 K.c.). Małżonkowi należy się wtedy jedna druga majątku. Natomiast każdemu z rodziców przypadnie jedna czwarta całości spadku (art. 933 par. 1 K.c.)

W sytuacji, gdy jedno z rodziców umiera przed otwarciem spadku lub go odrzuci,  wtedy drugiemu rodzicowi przypada jedna czwarta spadku zaś do jego pozostałej części zostaje powołane zostaje rodzeństwo spadkodawcy, które trzy czwarte spadku dziedziczy w częściach równych (art. 934 par. 2  K.c.).

W przypadku, gdy zmarły był kawalerem wtedy cały spadek po nim przejmują w częściach równych jego rodzice tj. każde z nich po jednej drugiej. Jeżeli oni nie żyją, wtedy do spadku powoływane jest rodzeństwo lub dzieci rodzeństwa (jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku lub go odrzuciło).

Dziadkowie spadkodawcy dziedziczą po nim w częściach równych tzn. po jednej czwartej spadku każdy wtedy, gdy był on bezdzietnym kawalerem, rodzice jego już nie żyją oraz nie posiada rodzeństwa (art. 934 par. 1 K.c.). W razie nie dożycia otwarcia spadku przez jednego z dziadków, przypadający mu udział przechodzi wtedy na jego dzieci, czyli ciotki oraz wujków spadkodawcy.

Co ważne, gdy nie posiada on potomstwa, to cały spadek rozdzielony zostaje w równych częściach pomiędzy pozostałych dziadków (art. 934 par. 3 K.c.)

Na podstawie art. 935 K.c. gdy spadkodawca nie pozostawał w związku małżeńskim, nie posiadał krewnych uprawnionych do dziedziczenia ustawowego, wtedy jego spadek  przypada gminie, na terenie której  posiada ostatni meldunek. W razie trudności z ustaleniem jego ostatniego miejsca pobytu  - spadek po nim przejmie jako spadkobierca ustawowy  Skarb Państwa.

Podstawa prawna:

- art. 931 - 940 K.c.

Stan prawny na 15 września 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: spadkobierca dziedziczenie ustawowe
Ocena: 2126,66
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres