www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo budowlane   »   Gdy wykonawca usług remontowo-budowlanych uchyla się od usuwania wad.

redakcja 06 listopada 2011 Gdy wykonawca usług remontowo-budowlanych uchyla się od usuwania wad.

Usługi remontowo-budowlane – najczęściej wykonywane na podstawie umowy o dzieło (malowanie mieszkania, montaż okien) – podlegają przepisom Kodeksu cywilnego. Wady i usterki powstałe na skutek wykonania tych usług objęte są rękojmią. Art. 637 w związku z art. 556 Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeśli po wykonaniu usługi ujawnią się jakieś wady, to zamawiający może albo odstąpić od umowy, albo żądać proporcjonalnego obniżenia ceny. Z tej pierwszej możliwości nie można jednak skorzystać, jeśli usługodawca niezwłocznie po wezwaniu usunie wady. Trzeba więc najpierw wezwać fachowca do usunięcia wad w wyznaczonym terminie z zagrożeniem, że po jego bezskutecznym upływie nie przyjmie się naprawy i odstąpi od umowy.

Jednak jeśli wady są nieistotne, to odstąpienie od umowy nie wchodzi w grę – wtedy pozostaje jedynie obniżenie ceny. Tak wynika z art. 637 Kodeksu cywilnego. Przy usługach remontowo-budowlanych trudno generalnie oceniać, jaka wada jest istotna. Zależy to od indywidualnych przypadków, w razie wątpliwości można poprosić rzeczoznawcę budowlanego o sporządzenie odpowiedniej ekspertyzy.

Warto też pamiętać, aby umowę o usługi remontowo-budowlane zawrzeć w formie pisemnej. W takiej formie powinno się też składać uwagi, zastrzeżenia i reklamacje. Ułatwi to potem późniejsze dochodzenie roszczeń, zwłaszcza gdyby sprawa ostatecznie miała trafić do sądu. Trzeba też pamiętać, że na powiadomienie fachowca o wykrytej wadzie mamy miesiąc od jej wykrycia, inaczej uprawnienia z rękojmi wygasają.

Źródło: www.uokik.gov.pl 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: wykonawca usługi wady
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres