Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, jak również inne akty prawne nie określają jaka ma być wysokość zasądzanych alimentów. Wskazują jedynie podstawy, na jakich sąd ma wydać orzeczenie o wysokości lub sposobie wykonywania świadczeń alimentacyjnych. W każdej sytuacji wysokość oraz sposób tych świadczeń są zindywidualizowane. Przede wszystkim brane są pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej, jak również usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej. Jeśli świadczenie alimentacyjne należy się dziecku, sąd musi również wziąć pod uwagę osobiste działania drugiego rodzica, jakie ten podejmuje w zakresie wychowania a także utrzymania dziecka.
Pogląd Sądu Najwyższego
W wyroku z dnia 21 maja 1975 r., III CRN 72/75, LexPolonica nr 398707 Sąd Najwyższy wyraził następujący pogląd:
"Usprawiedliwione potrzeby dziecka winny być ocenione nie tylko na podstawie wieku, lecz również miejsca pobytu dziecka, jego środowiska, możliwości zarobkowych osób zobowiązanych do jego utrzymania oraz całego szeregu okoliczności każdego konkretnego wypadku. W szczególności pojęcia usprawiedliwionych potrzeb nie można odrywać od pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia te w praktyce pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów”.
Zmiana wysokości alimentów
W zależności od wieku dziecka i jego usprawiedliwionych potrzeb życiowych oraz zmiany sytuacji życiowej zobowiązanego do alimentacji ustalona prawomocnym wyrokiem sądu kwota alimentów może ulec zmianie. Na podstawie art.138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mogą być wnoszone wielokrotnie pozwy o podwyższenie lub obniżenie alimentów.
Nadal aktualne w tej kwestii jest Orzeczenie SN z dnia 29 listopada 1949 r., Wa. C 167/49, NP 1950, nr 2 : "Wysokość alimentów na rzecz dziecka powinna być ustalana w stosunku do obecnych potrzeb dziecka i nie mogą być uwzględniane w przyszłości koszty nauki, wydatki szkolne itp. W razie późniejszego wzrostu potrzeb dziecka,alimenty mogą być zawsze podwyższone".
Powiązane tematy:
Zmiana wysokości alimentów - kiedy jest możliwa?
Zmniejszenie alimentów - kiedy jest możliwe?
Alimenty - najczęściej zadawane pytania
Podstawa prawna:
- art. 135 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 25 pażdziernika 2012 roku