Zagadnienia związane z dopłatami do wynagrodzenia opiekunek dla dzieci (a właściwie, odwołując się do terminologii ustawowej, należałoby używać określenia: niania) uregulowane zostały w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat (Dz.U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235). Instytucji tej poświęcone są przepisy art. 50 – 53 ustawy.
Przede wszystkim wskazać należy, iż istota omawianej konstrukcji sprowadza się do tego, że rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko zawierają z osobą trzecią – opiekunką (nianią) umowę o opiekę nad dzieckiem (określaną jako umowa uaktywniająca), a państwo (dokładnie: ZUS) opłaca częściowo składki na ubezpieczenia społeczne wynikające z tej umowy.
Umowa, o której mowa wyżej, z punktu widzenia prawa cywilnego będzie umową o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 k.c., do której stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia. Umowa powinna być zawarta na piśmie i zawierać następujące elementy:
1. strony umowy;
2. cel i przedmiot umowy;
3. czas i miejsce sprawowania opieki;
4. liczbę dzieci powierzonych opiece;
5. obowiązki niani;
6. wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty;
7. czas, na jaki umowa została zawarta;
8. warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.
Jeśli chodzi o dopłaty do wynagrodzenia, to, jak wskazano wyżej, obejmują one składki na ubezpieczenia społeczne, a ściślej na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Należy przy tym pamiętać, że składki będą pokryte w całości od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jeśli niania będzie otrzymywać wynagrodzenie wyższe niż minimalne, wówczas od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotę minimalnego wynagrodzenia składki będą odprowadzać rodzice (rodzic) dziecka. Także w przypadku dobrowolnego objęcia opiekunki ubezpieczeniem chorobowym, składki z tego tytułu opłaca rodzic na zasadach określonych dla zleceniobiorców w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych odprowadzał powyższe składki konieczne jest spełnienie trzech przesłanek:
1.niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego;
2.rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą pozarolniczą działalność;
3.dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.
Warto także pamiętać, że rodzic (płatnik składek) zobowiązany jest do niezwłocznego informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o każdej zmianie mającej wpływ na opłacanie składek, w szczególności o rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy uaktywniające. Na zakończenie warto wskazać, iż mimo że przepisy powyższe obowiązują już kilka miesięcy, to jednak omówiona instytucja nie cieszy się znaczącym powodzeniem. Wynika to zapewne z niechęci do formalizowania istniejących stosunków prawnych i obawy przed dodatkowymi formalnościami. Mimo to, wydaje się, że omówione regulacje są stosunkowo korzystne dla rodziców i opiekunek, co być może przyczyni się do spopularyzowania przedstawionej instytucji.
www.prawnik-online.eu
»
Porady »
Prawo pracy »
Pozostałe »
Państwowe dopłaty do wynagrodzenia dla niań.
piotr.piskozub 24 stycznia 2012 Państwowe dopłaty do wynagrodzenia dla niań.
Na początku ubiegłego roku wprowadzono do polskiego prawa konstrukcję tzw. ?umowy uaktywaniającej?, umożliwiającej zatrudnienie opiekunki do dziecka z dopłatami ze strony państwa. Dla wielu jest to jednak wciąż nieznana instytucja, dlatego warto przybliżyć podstawowe kwestie związane z tą problematyką.

Czytaj również
Skorzystaj już dziś
Dodaj swój komentarz
Skorzystaj z naszych usług

- Wykwalifikowani prawnicy
i adwokaci - Zrozumiały język
- Bezpłatne pytania dodatkowe
- Bezpłatna wycena w ciągu 2h


Popularne porady prawne
1.Czy osoba bezrobotna, która odbywa staż może dodatkowo...
2.Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w...
3.Zmiana powództwa - przykładowy wzór pisma do sądu pracy
4.Wniosek o wydanie świadectwa pracy zmarłego - wzór
5.Wniosek o wypłatę odprawy pośmiertnej - wzór
6.Statystyki rozwodowe - ikonografiki
7.Regulamin wspólnoty mieszkaniowej - przykładowy wzór
8.Wada istotna - czyli jaka ?
1.Czy osoba bezrobotna, która odbywa staż może dodatkowo...
2.Wniosek o wydanie świadectwa pracy zmarłego - wzór
3.Wzór oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w...
4.Statystyki rozwodowe - ikonografiki
5.Zmiana powództwa - przykładowy wzór pisma do sądu pracy
6.Numer NIP Google - VAT ID number
7.Wezwanie do zapłaty odprawy z tytułu zwolnienia...
8.Wniosek o wypłatę odprawy pośmiertnej - wzór
1.ABC rozwodu - rozwód krok po kroku
2.List motywacyjny - uniwersalny wzór
3.Czynny żal - wzór pisma do Urzędu Skarbowego
4.Zwolnienie lekarskie - kiedy, komu, ile ?
5.Wniosek o urlop macierzyński - wzór z omówieniem.
6.Jak odszukać testament?
7.Lista obecności ? wzór z omówieniem
8.Zasiłek macierzyński - warunki otrzymania zasiłku