www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Pozostałe   »   Prawo pracy a COVID 19 - konsekwencje dla pracownika i pracodawcy

redakcja 21 grudnia 2020 Prawo pracy a COVID 19 - konsekwencje dla pracownika i pracodawcy

sparaliżuje nie tylko służbę zdrowia, ale także wiele innych gałęzi gospodarki. W tych okolicznościach rząd musiał podjąć mniej lub bardziej trafne decyzje, ratujące przede wszystkim ludzkie życie. W efekcie wprowadzanych obostrzeń mnóstwo firm, jak również ich pracowników ma ogromne problemy finansowe, które neutralizować powinna kolejna tarcza antykryzysowa. Najistotniejsze zmiany wprowadzone na jej mocy zostały przedstawione poniżej.

Obowiązki pracodawcy w świetle nowych przepisów

Jak już zostało wspomniane wcześniej, wprowadzona tarcza antykryzysowa ma na celu złagodzenie skutków ekonomicznych, jak też ochronę życia obywateli. W przypadku prawa pracy ta druga kwestia została przerzucona na barki pracodawców. Według obecnie obowiązujących przepisów to właśnie pracodawca jest odpowiedzialny za ochronę zdrowia i życia zatrudnionych przez siebie osób. Oznacza to tyle, że powinien on zapewnić bezpieczne warunki pracy nie tylko pod względem szeroko pojętego BHP, ale także musi minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród swojego personelu. Konieczne jest w tym przypadku zapewnienie odpowiedniej odległości między poszczególnymi stanowiskami, jak również środków ochrony osobistej w postaci maseczek, płynów, rękawiczek lub kombinezonów. W celu dbania o bezpieczeństwo pracodawcy dostali możliwość oddelegowywania zatrudnionych osób do pracy zdalnej, a na mocy art. 100 Kodeksu Pracy pracownik nie może się temu sprzeciwić. Jednak i tu pracodawca ma swoje obowiązki. Nakazując pracę zdalną, musi on zapewnić sprzęt niezbędny do wykonywania powierzanych zadań.

Zmiany w przepisach dotyczące pracowników

Tak samo, jak w przypadku pracodawców, ustawa antykryzysowa w pewnym stopniu dotyczy również pracowników. Oczywiście głównym celem jest tu ochrona miejsc pracy, ale musimy pamiętać, że jako osoby zatrudnione mamy nie tylko prawa, ale także obowiązki. Największą zmianą na pracowników jest wspomniana już praca zdalna, której nie możemy odmówić. Okres trwania takiej formy świadczenia obowiązków podlega dowolnej modyfikacji przez pracodawcę, a jej efekty muszą być oceniane według narzuconego nam systemu. Istotną zmianą dla osób posiadających umowę o pracę jest to, że nasz szef może wysłać nas na przymusowy, zaległy urlop. Ponadto warto pamiętać, że jeśli zakład zostanie tymczasowo zamknięty z powodu braku sposobności prowadzenia działań zarobkowych, nadal należy nam się wynagrodzenie. Tę kwestię reguluje szczegółowo Kodeks Pracy.

Jak widać, pandemia zmieniła nasze podejście do tematów zdrowotnych, ale równie mocno zaczęła oddziaływać na gospodarkę. Niezależnie od tego, po której stronie jesteśmy, musimy wykazać ogrom zrozumienia. Dotyczy to trudów prowadzenia biznesu w tych ciężkich czasach, ale także stresu i frustracji dopadających osoby zatrudnione na etatach. Wprowadzane ustawy mają chronić oraz pomagać pracodawcom, jak i pracownikom.

Dowiedz się Więcej

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: pracodawca pracownik
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres