Co mówią przepisy?
Z treści par.8 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia z dnia 25 lipca 2011 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2011 r., nr 155, poz. 922) wynika, że umowa o dofinansowanie powinna zawierać zobowiązanie bezrobotnego do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy oraz wykorzystania otrzymanych środków niezgodnie z przeznaczeniem.
W przypadku, gdy działalność gospodarcza będzie prowadzona przez okres krótszy niż 12 miesięcy albo zostanie zawieszona w okresie pierwszych 12 miesięcy, wtedy Powiatowy Urząd Pracy zażąda w terminie 30 dni zwrotu otrzymanego wsparcia finansowego wraz z odsetkami ustawowymi naliczanymi od dnia otrzymania dotacji.
Zobacz:
Dotacja z PUP i co dalej (cz. 3)
Poręczenie
W sytuacji przedstawionej w pytaniu Powiatowy Urząd Pracy, w pierwszej kolejności może wystąpić do byłego męża o zwrot orzynanych środków. W razie ich braku zwróci się z tym do Pani. PUP nie jest zainteresowany Państwa aktualną sytuacją życiową. W stosunku do PUP jest Pani poręczycielem. Zastosowanie ma w niniejszej sytuacji przepis art. 876 par. 1 Kodeksu cywilnego. Ustawodawca wskazuje w nim, że przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.
Zobacz również:
Podstawa prawna:
- art. 876 par. 1 Kodeksu cywilnego
Stan prawny na 11 kwietnia 2012 roku