- Rząd polski nie jest przychylny adwokatom chcącym pomagać najuboższym. Do tej pory nie doczekaliśmy się jasnych przepisów zwalniających z opodatkowania porad pro bono. Również skandalicznie niskie są stawki za pomoc adwokacką z urzędu, które nie dość że nie są od ponad dziesięciu lat podnoszone, to niedawno były obniżane przez ministra sprawiedliwości. To wszystko nie sprzyja w wyręczaniu przez adwokatów władz państwa polskiego w udzielaniu porad prawnych pro bono. Jednak Naczelna Rada Adwokacka kieruje tę akcję do ludzi potrzebujących, więc mimo, że tego typu pomoc dla najuboższych powinno zapewniać państwo, to adwokaci nie mogą odwrócić się od osób, które tej pomocy naprawdę potrzebują – wyjaśnia adw. dr Monika Strus-Wołos, koordynatorka akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz przewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono.
Inicjatywa Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest ponad dziesięć tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych. Pierwszy raz akcję przeprowadzono w roku 2009. Jej pomysłodawcą była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010.
Adwokaci i aplikanci, którzy chcą włączyć się w tegoroczną akcję winni zgłosić się do swojej okręgowej rady adwokackiej. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 20 sierpnia.
Żródło: Adwokatura Polska - www. adwokatura.pl