W czasie wykonywania swoich czynności zawodowych komornik musi przestrzegać określonych
procedur prawnych. Każdą czynność komornika jako organu egzekucyjnego
można zaskarżyć na podstawie art. 767
par.1 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.) do wydziału sądu
rejonowego przy którym działa komornik. Skargę na czynności komornika może
wnieść każdy kogo dotyczy czynność komornika lub jej zaniechanie.
Przedmiotem skargi mogą być:
1) czynności orzecznicze (np. wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego);
2) czynności wykonawcze (np. zajęcie rachunku bankowego dłużnika, zajęcie ruchomości nie podlegającej egzekucji - art. 829 K.p.c.) lub
3) zaniechanie przez komornika działań które są niezbędne do zabezpieczenia praw stron (np. oddanie zajętej ruchomości pod dozór innej osoby - art. 855 K.p.c., zawiadomienie o wszczęciu egzekucji).
Wyjątek
W art. 870 par.1 K.p.c (zaskarżenie przybicia) oraz w art. 1027 K.p.c.(zarzuty) ustawodawca zamiast skargi na czynności komornika przewiduje inny środek zaskarżenia .
W jakim terminie
Termin do wniesienia skargi na czynność komornika wynosi 7 dni. Liczy się on od daty dokonania tej czynności przez komornika lub otrzymania od komornika zawiadomienia o podjęciu czynności. W braku zawiadomienia - od dnia, w którym czynność powinna być dokonana (art.767 par. 4 zd.1 K.p.c.).
Co powinna zawierać skarga na czynności komornika
Skarga na czynności komornika powinna odpowiadać ogólnym warunkom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem (art.126 par.1 K.p.c.w powiązaniu z art.767 par.3 K.p.c.).
W skardze na czynności komornika nalezy podać:
1) miejscowość i datę;
2) adres sądu rejonowego;
3) oznaczenie stron postępowania (wierzyciel, dłużnik) oraz ich adresów;
4) sygnaturę akt komorniczych;
5) tytuł skargi: Skarga na czynności komornika;
6) cel skargi;
7) uzasadnienie skargi.
Skargę należy czytelnie podpisać. Nalezy ją zlozyć w tylu egzemplarzach, ile jest stron postepowania. Jeden egzemplarz pozostaje zawsze dla sądu a jeden dla komornika.
W uzasadnieniu skargi należy opisać czynności komornika z którymi się nie zgadzamy. Przykładowo komornik zabrał dłużnikowi fotele rehabilitacyjne, które są mu potrzebne do pracy, ponieważ prowadzi gabinet rehabilitacji . Należy przedstawić swoje żądanie. W omawianym przykładzie będzie nim wniesienie o umorzenie postępowania egzekucyjnego oraz o zawieszenie postępowania do czasu rozpoznania sprawy.
Zobaczmy fragment przykładowego wzoru skargi
………… 2011-……-……..
Sąd Rejonowy
Wydział ……….
ul……………….
00-000………….
Wierzyciel:
…………………………(oznaczenie wierzyciela, adres)
Dłużnik:
………………………(oznaczenie dłużnika, adres)
Sygn.akt komorniczych ……………
Skarga dłużnika na czynności komornika
Wnoszę o:
- Umorzenie postępowania egzekucyjnego, którego przedmiotem jest zajęty w dniu………r. przez Komornika rewiru ..................Sądu Rejonowego w …………………………………..(należy napisać jaką rzecz zajął komornik) w egzekucji prowadzonej na rzecz wierzyciela……………………..w sprawie o sygnaturze akt…………
- Zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu rozstrzygnięcia skargi przez sąd.
- Zasądzenie od wierzyciela na rzecz dłużnika kosztów postępowania według norm przepisanych.
Uzasadnienie
W dniu ……r. Komornik rewiru ..........Sądu Rejonowego w ……….zajął znajdujący się w moim gabinecie rehabilitacyjnym jeden fotel rehabilitacyjny stawu kolanowego o wartości …………..zł w celu zaspokojenia wierzytelności na kwotę …………...................................................
Sposób załatwienia skargi
Odpis skargi sąd przesyła komornikowi. Komornik w ciągu trzech dni sporządza pisemne uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono. Może też uwzględnić skargę w całości.Wtedy zawiadamia o tym sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
Jakie są koszty skargi?
Z art. 25 ust.1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 nr 90 poz. 594) od skargi na czynności komornika pobierana jest opłata stała w kwocie 100 zł. W przypadku, gdy skarga jest nieopłacona, wtedy sąd wzywa do uiszczenia opłaty pod rygorem jej odrzucenia.
Opłatę mozna uiścić poprzez naklejenie znaków opłaty sądowej na wnoszonej skardze lub opłacenie skargi w kasie sądu albo wniesienie opłaty na rachunek bankowy sądu (rachunek bieżący dochodów). W tym przypadku do pisma należy dolączyćdowód opłaty.
Co ważne, wraz ze skargą można złożyć wniosek o zwolnienie od koszów sądowych i oraz dołączyć formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach. Jest on dostępny w sekretariacie sądu lub można go pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - http://bip.ms.gov.pl/pl/formularze .
W jakim czasie sąd powinien rozpoznać skargę?
Na podstawie art.767[2] K.p.c. sąd rozpoznaje skargę w
terminie tygodniowym od dnia jej wpływu do sądu. Jeżeli skarga zawiera braki
formalne, wówczas następuje to w terminie
tygodniowym od jej uzupełnienia.
Co ważne, wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani
wykonania zaskarżonej czynności, chyba że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma
jej dokonanie.
Podstawa prawna:
- art.126 par.1 K.p.c;
- art. 767 K.p.c;
- art.767[2] K.p.c;
- art.25 ust.1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 nr 90 poz. 594)
Stan prawny na 6 listopada 2011roku