Tuliszków, dnia 17 czerwca 1996 roku
Sąd Rejonowy w Turku
Wydział Nieprocesowy
Wnioskodawca: Roman Derba, rolnik, zam. w Tuliszkowie, ul. Polna 10, reprez. przez adw. Zygmunta Siewierskiego, prowadzącego kancelarię adwokacką w Turku, ul. Warszawska 4
Uczestnicy:
1. Daniela Wickowska, rolnik, zam. w Kawęczynie,
2. Wiesław Derba, elektryk, zam. w Turku, Ul. Łódzka 10/3
Wartość przedmiotu sprawy: 54.000,00 zł
Wniosek o dział spadku
W imieniu wnioskodawcy, którego pełnomocnictwo załączam, wnoszę:
1. O dokonanie działu spadku po Bernardzie i Wiesławie z domu Galicka, małżonków Derba w sposób proponowany jak niżej, żeby:
1) spadkowe gospodarstwo rolne położone w Tuliszkowie, woj. konińskie, które obejmuje nieruchomość zapisaną w księdze wieczystej Kw nr 497 o obszarze 17 ha gruntów ornych wraz z domem mieszkalnym, chlewnią i stodołą, oraz inwentarz żywy i martwy - przyznać na własność wnioskodawcy i obciążyć go spłatą na rzecz Danieli Wickowskiej,
2) przedmioty spadkowe, nie wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, podzielić między uczestników według projektu, jaki zostanie zgłoszony na rozprawie,
3) o zasądzenie od uczestników postępowania na rzecz wnioskodawcy kosztów postępowania według norm przepisanych.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w Turku postanowieniem z dnia 16 marca 1998 roku stwierdził nabycie spadku po zmarłym w dniu 10 marca 1997 roku Bernardzie Derbie i zmarłej w dniu 5 stycznia 1997 roku Wiesławie Derbie przez ich dzieci Romana i Wiesława Derbów i Danielę Wickowską po 1/3 części spadku, jako spadkobierców ustawowych, z tym, że gospodarstwo rolne dziedziczą po 1/2 części Roman Derba i Daniela Wickowska.
Oboje spadkodawcy zamieszkiwali ostatnio w Tuliszkowie, woj. konińskie. Spadkodawcy nie pozostawili żadnych testamentów.
Dowód: akta sprawy Ns 242/97 Sądu Rejonowego w Turku o stwierdzeniu nabycia spadku.
Pozostały spadek po małżonkach Bernardzie i Wiesławie Derba jest opisany w spisie inwentarza, który załączam.
Spadkowa nieruchomość położona w Tuliszkowie zapisana jest w księdze wieczystej Kw nr 497 na którą składa się: grunt rolny o obszarze 17 ha, oraz zabudowania: dom mieszkalny, chlewnia, stodoła, stanowiła współwłasność obojga spadkodawców.
Dowód: wyciąg z księgi wieczystej Kw nr 497.
Poza gospodarstwem rolnym spadkodawcy pozostawili szereg składników majątkowych, nie związanych z produkcją rolną. Są to: dom czynszowy w Tuliszkowie ze sklepem tekstylnym i warsztatem, użytkowany obecnie jako warsztat ślusarski, samochód osobowy i motocykl.
Co do tych składników nie zachodzi ograniczenie dziedziczenia spadku, o którym mówi przepis art. 677 § 2 i 3 k.p.c.
W tej części spadku trzej spadkobiercy dziedziczą w częściach równych. Spadkowe gospodarstwo rolne jest użytkowane przez wnioskodawcę, natomiast Daniela Wickowska posiada własne gospodarstwo rolne, które użytkuje wraz z mężem we wsi Kawęczyno o obszarze 12 ha użytków rolnych. Spadkowe gospodarstwo rolne nie może być dzielone i pozostaje we władaniu wnioskodawcy, który zresztą użytkuje je od roku 1989 r.
Dowód: zaświadczenie Urzędu Gminy Tuliszkowie.
Daniela Wickowska posiada gospodarstwo w innej miejscowości i nie jest zainteresowana przejęciem jakiegokolwiek gruntu w Tuliszkowie. Pozostaje więc dla niej spłata pieniężna z tytułu dziedziczenia spadkowego gospodarstwa rolnego. Jednakże Daniela Wickowska w roku 1988 otrzymała znaczną kwotę, bowiem spadkodawcy sprzedali wówczas dom w Tuliszkowie i uzyskaną za niego sumę pieniędzy przekazali córce, jako wyposażenie.
Dowód: oświadczenie uczestników Wiesława Derby i Danieli Wickowskiej.
Te okoliczności powinny być bezsporne między uczestnikami niniejszej sprawy.
W tym stanie sprawy wniosek jest uzasadniony.
Zygmunt Siewierski
adwokat
Załączniki:
1. Pełnomocnictwo.
2. Zaświadczenie Urzędu Gminy Tuliszkowie.
3. Wyciąg z Kw.
4. Spis inwentarza.
5. Odpisy wniosku i załączników.