Zgodnie z polskim prawem spadkowym do dziedziczenia można zostać powołanym z testamentu pozostawionego przez spadkodawcę lub z ustawy (dziedziczenie ustawowe). Co istotne, po osobie zmarłej dziedziczyć może również dziecko, które zostało poczęte przed śmiercią spadkodawcy, jeżeli urodzi się żywe. Powyższe wynika z art. 927 par. 2 Kodeksu cywilnego ( dalej: K.c.). Narodzone dziecko jest wtedy spadkobiercą.
Odrzucenie spadku w imieniu własnym
Zgodnie z art. 1015 par. 1 K.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Spadkobiercy, którzy nie chcą dziedziczyć zobowiązań finansowych spadkodawcy mają 6 miesięcy czasu od dnia jego śmierci na złożenie oświadczenie o odrzuceniu spadku.
… oraz w imieniu dziecka
W przypadku dziecka urodzonego po śmierci spadkodawcy termin 6 miesięcy na złożenie oświadczenia w jego imieniu na przyjęcie lub odrzucenie spadku rozpoczyna swój bieg od dnia urodzenia się dziecka. Spadek można odrzucić w imieniu dziecka, które urodziło się żywe po śmierci spadkodawcy. Nie można tego zrobić przed jego urodzeniem, ponieważ dziedziczy ono dopiero po swoim narodzeniu. W chwili poczęcia dziecko nie miało bowiem zdolności prawnej (nasciturus). W świetle art. 927 par. 1 K.c. nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.
…. za zgodą sądu rodzinnego i opiekuńczego
Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka musi być poprzedzone wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny i opiekuńczy. W myśl z art. 101 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka małoletniego. W razie braku zezwolenia notariusz ani sąd nie przyjmie powyższego oświadczenia.
Zobacz:
Zabezpieczenie małoletniego dziecka przed zobowiązaniami zmarłego
Podstawa prawna:
- art. 927, art. 1015 par. 1 Kodeksu cywilnego
- art. 101 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 18 kwietnia 2013 roku