www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Spadki   »   Odrzucenie spadku w imieniu dziecka nienarodzonego - czy jest możliwe?

redaktor 18 kwietnia 2013 Odrzucenie spadku w imieniu dziecka nienarodzonego - czy jest możliwe?

Zgodnie z  polskim  prawem spadkowym  do dziedziczenia można zostać powołanym z  testamentu pozostawionego przez  spadkodawcę lub z ustawy (dziedziczenie ustawowe). Co istotne, po osobie zmarłej dziedziczyć może również dziecko, które zostało poczęte przed śmiercią spadkodawcy,  jeżeli urodzi się żywe. Powyższe wynika z art. 927 par. 2 Kodeksu cywilnego ( dalej: K.c.). Narodzone dziecko jest wtedy spadkobiercą.

Odrzucenie spadku w imieniu własnym

Zgodnie z art. 1015 par. 1 K.c.  oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Spadkobiercy, którzy nie chcą dziedziczyć zobowiązań finansowych spadkodawcy mają  6 miesięcy czasu od dnia jego śmierci  na złożenie oświadczenie o odrzuceniu spadku.

… oraz w imieniu dziecka

W przypadku dziecka urodzonego po śmierci spadkodawcy  termin 6 miesięcy  na złożenie oświadczenia  w jego imieniu na przyjęcie lub odrzucenie spadku  rozpoczyna swój bieg od  dnia urodzenia się dziecka. Spadek można odrzucić w imieniu dziecka, które urodziło się żywe po śmierci spadkodawcy. Nie można tego zrobić przed jego urodzeniem, ponieważ dziedziczy ono dopiero po swoim narodzeniu. W chwili poczęcia dziecko nie miało bowiem zdolności prawnej (nasciturus). W świetle art. 927 par. 1 K.c.  nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.

…. za zgodą sądu rodzinnego i opiekuńczego

Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka  musi być poprzedzone  wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny i opiekuńczy. W myśl  z art. 101 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko. W tym celu  należy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka małoletniego. W razie braku zezwolenia notariusz ani sąd nie przyjmie powyższego oświadczenia.

Zobacz:

Zabezpieczenie małoletniego dziecka przed zobowiązaniami zmarłego

Podstawa prawna:

- art. 927, art. 1015 par. 1 Kodeksu cywilnego

- art. 101 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Stan prawny na 18 kwietnia 2013 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: dziedziczenie odrzucenie spadku poradnik spadkowy postępowanie spadkowe
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres