www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Zachowek   »   Zachowek - czym jest, komu przysługuje i jak go uzyskać?

redakcja 04 kwietnia 2022 Zachowek - czym jest, komu przysługuje i jak go uzyskać?

nawet jeśli nie byli uwzględnieni w testamencie albo gdy spadkobierca darował swój majątek za życia. Czym jest zachowek i kiedy mamy do niego prawo?

Zachowek rozumiany jest jako określona kwota, która ma chronić interesy najbliższej rodziny spadkodawcy. To część majątku, która powinna pójść w ręce najbliższych zmarłego po jego śmierci lub jeszcze za życia. Zachowku można żądać od osób, które są zobowiązane do zapłaty zachowku w sytuacji, gdy osoby uprawnione do zachowku nie otrzymały należnej części majątku spadkodawcy.

Komu przysługuje zachowek?

Wśród osób uprawnionych do zachowku wyróżnia się najbliższych krewnych zmarłego, a więc zstępnych spadkodawcy (dzieci, wnuków, prawnuków itd.), małżonka i rodziców spadkodawcy. Zachowek przysługuje osobom, które w drodze dziedziczenia ustawowego byłyby powołane do spadku. Należy podkreślić, że jeśli zmarły w testamencie powołał do dziedziczenia całości spadku inną osobę, to uprawnieni do zachowku są jedynie dzieci spadkodawcy, a rodzic jedynie w przypadku, gdy zmarły był bezdzietny. Jeśli natomiast uprawniony do zachowku to zstępny spadkodawcy, zachowek, jaki mu się należy, ulega zaliczeniu na poniesione przez zmarłego koszty utrzymania i wykształcenia, z zastrzeżeniem, że nie przekraczają one przeciętnej wysokości utrzymywanej w danym środowisku.

Komu nie przysługuje zachowek?

Ustawodawca przewiduje także sytuacje, kiedy zachowku nie można żądać. Jeśli najbliżsi spadkodawcy zostali uznani za niegodni dziedziczenia, zrzekli się dziedziczenia, zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę bądź odrzucili spadek, nie są oni uprawnieni do zachowku. Także jeśli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu bądź separację, jego małżonek może być wyłączony z dziedziczenia i nieuprawniony do żądania zachowku.

Jak uzyskać zachowek?

Roszczenie o zachowek przysługuje spadkobiercy pokrzywdzonemu i żądane jest od osób, które otrzymały spadek lub darowiznę od spadkodawcy. Zapłata ta może nastąpić dobrowolnie na zasadzie zawartej ugody bądź może być dochodzona w postępowaniu sądowym. W obu przypadkach natomiast dobrze jest skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawie spadkowym. Na terenie woj. małopolskiego rzetelną pomoc oferuje Adwokat Kraków - Kancelaria Adwokacka Krakowscy Adwokaci. Z pomocą doświadczonych adwokatów dużo łatwiej i sprawniej będzie można przejść przez skomplikowane sprawy z dziedziny prawa spadkowego. Adwokaci nie tylko zajmują się sprawami o zachowek, ale też np. o stwierdzenie nabycia spadku. Z ich pomocą z łatwością ocenione zostaną szanse uzyskania zachowku oraz możliwość obrony przed zapłatą zachowku. W ramach praktyki prawnej adwokaci oferują także reprezentację w postępowaniu sądowym o zachowek.

Zachowek i inne dziedziny prawa spadkowego należą do tych, które wiążą się z wieloma emocjami, dotykają więzi rodzinnych i muszą być toczone między bliskimi sobie ludźmi. Dobrze jest więc skorzystać z pomocy adwokatów, którzy od lat specjalizują się w prawie spadkowym i wiedzą, jak sprawnie i korzystnie przejść przez ten trudny czas.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: spadek zachowek
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1580    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres