www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatki   »   Wypełnienie druku UPL-1

redakcja 14 listopada 2020 Wypełnienie druku UPL-1

Dużym udogodnieniem dla podatników jest to, że tego typu pełnomocnictwo można wykorzystać przy drukach elektronicznych.

 

 1. Kiedy należy zastosować druk UPL-1?
 2. Kto może skorzystać z takiej deklaracji?
 3. Czy złożenie pełnomocnictwa wiąże się z opłatami?
 4. Jak przygotować druk pełnomocnictwa?

Jeżeli więc potrzebujesz rozliczyć podatki drukiem elektronicznym przez pełnomocnika, wybierz deklarację UPL-1.

Kiedy należy zastosować druk UPL-1?

Sytuacji, w których należy złożyć druk UPL-1 może być wiele. Wynika to z tego, że formularz stanowi pełnomocnictwo zarówno na podpisywanie, jak i na składanie deklaracji. Osobą uprawnioną do złożenia deklaracji podatkowej za inną osobę może być na przykład doradca podatkowy, który zajmował się rozliczeniem podatku. Udzielenie takiej zgody jest o tyle wygodne, że nie trzeba się później martwić, czy na pewno wszystko zostało prawidłowo załatwione. W końcu księgowy, który od lat zajmuje się deklaracjami, nie powinien popełnić żadnych błędów. Jeżeli natomiast otrzyma pełnomocnictwo na podpisanie i złożenie deklaracji, podatnik może dodatkowo zaoszczędzić czas.

Kto może skorzystać z takiej deklaracji?

Oprócz osób fizycznych, z druku UPL-1 mogą skorzystać również:

 • jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej,
 • osoby prawne.

Warto również pamiętać, ze wspomniany druk dotyczy przyznania pełnomocnictwa. Z czasem jednak może zaistnieć potrzeba jego odwołania. Na szczęście to również można załatwić odpowiednim drukiem. W przypadku deklaracji składanych elektronicznie, odwołanie pełnomocnictwa następuje na podstawie druku OPL-1. 

Czy złożenie pełnomocnictwa wiąże się z opłatami?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy - podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych rodzajów pełnomocnictwa - wiążą się z tym jakieś opłaty. Standardowa opłata skarbowa, która obowiązuje w takich przypadkach, wynosi siedemnaście złotych. Okazuje się jednak, że nie obejmuje ona podpisywania tych deklaracji podatkowych, które są składane elektronicznie. W tym przypadku występuje zwolnienie z opłaty skarbowej, co reguluje załącznik do ustawy z 26 listopada 2006 roku.

Jak przygotować druk pełnomocnictwa?

Jeżeli chcesz uniknąć błędów przy przygotowywaniu druku związanego z pełnomocnictwem, możesz skorzystać z gotowego druku UPL-1, który znajduje się w popularnym programie. Wówczas nie musisz się martwić o to, czy korzystasz z aktualnego dokumentu, ponieważ program jest przez cały czas aktualizowany. Na chwilę obecną oferuje kilka tysięcy druków, wśród których znajdują się między innymi deklaracje, noty, ewidencje, raporty i faktury. Tym, co wyróżnia wspomniane narzędzie na tle innych programów, jest to, że nie trzeba go instalować na dysku komputera. Wystarczy skorzystać z wersji przeglądarkowej (programu uruchamianego w oknie przeglądarki), aby mieć dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Po wypełnieniu druku lub innego dokumentu można go od razu wydrukować. Użytkownicy, którzy chcą mieć stały dostęp do bazy dokumentów, mogą oczywiście skorzystać z pliku instalacyjnego i zainstalować program na swoim dysku. Producent oferuje trzydziestodniową wersję demo, która pozwala zapoznać się z możliwościami programu. Warto również wspomnieć o przydatnych poradach związanych z księgowością, które znajdują się na stronie programu. Opisano w nich między innymi to, w jakich sytuacjach pełnomocnictwo może okazać się potrzebne i wiele innych rzeczy, które każdego dnia mogą okazać się przydatne osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: pełnomocnictwo
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
 • Wykwalifikowani prawnicy
  i adwokaci
 • Zrozumiały język
 • Bezpłatne pytania dodatkowe
 • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres