www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatki   »   Co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

redakcja 08 listopada 2020 Co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

 1. Deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych
 2. Co tak naprawdę podlega opodatkowaniu?
 3. Jak łatwo wypełnić pcc-3?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakich codziennych transakcji dotyczy taki podatek, aby uniknąć problemów w przypadku braku zgłoszenia ich do odpowiedniego urzędu, sprawdź poniższe wskazówki.

Deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych

Do nierozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych dochodzi bardzo często, jednak zazwyczaj nie wynika to ze złej woli którejś ze stron transakcji, tylko z braku wiedzy na ten temat. Można oczywiście opłacić podatek po terminie, jednak może się to wiązać z dodatkowymi karami. Najlepiej więc jest zawczasu sprawdzić, kiedy potrzebna będzie deklaracja pcc-3, aby później nie okazało się, że konieczne będzie zapłacenie wysokich odsetek.

Co tak naprawdę podlega opodatkowaniu?

Znajomość czynności, które podlegają opodatkowaniu to także szansa na legalne uniknięcie podatku. Czasami wystarczy zmienić zapis umowy w taki sposób, aby dotyczył czynności, która nie została objęta podatkiem. Nie jest to jednak łatwe, gdyż podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje coraz więcej różnych umów. Najczęściej spotykane są między innymi:

 • umowy sprzedaży,
 • umowy spadkowe,
 • umowy związane z hipoteką,
 • różnego rodzaju orzeczenia sądów,
 • umowy darowizny,
 • umowy związane pożyczaniem pieniędzy.

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami czynności cywilnoprawne powinny zostać opodatkowane zawsze wtedy, gdy dotyczą rzeczy znajdujących się na terytorium Polski. To jednak nie wszystko, bo nawet jeżeli coś znajduje się w innym kraju, ale umowa została podpisana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to również trzeba wypełnić odpowiednią deklarację podatkową. 

Jak łatwo wypełnić pcc-3?

Na szczęście nie musisz się martwić o to, że źle wypełnisz druk pcc-3, bo możesz skorzystać z gotowych szablonów. Program do przygotowywania deklaracji podatku dostępny jest za darmo i pozwala uniknąć kosztownych pomyłek. Każdego dnia korzystają z niego internauci z całego kraju i zgodnie przyznają, że jest to świetne narzędzie. Program jest bardzo prosty w obsłudze, a dodatkowo na stronie z drukami możesz znaleźć wiele przydatnych informacji związanych z podatkami. Są one napisane w przystępny sposób, co ułatwi ich zrozumienie nawet niedoświadczonym czytelnikom. Dowiesz się z nich między innymi tego, co jeszcze powinno zostać opodatkowane.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: sprzedaż darowizna podatek pcc
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
 • Wykwalifikowani prawnicy
  i adwokaci
 • Zrozumiały język
 • Bezpłatne pytania dodatkowe
 • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres