www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatki   »   Jakie ulgi będą możliwe w rozliczeniu PIT za 2014 rok?

redakcja 05 listopada 2014 Jakie ulgi będą możliwe w rozliczeniu PIT za 2014 rok?

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci, zwana też ulgą prorodzinną jest jedną z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Należy się zarówno małżeństwom, jak i rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Jeżeli dziecko jest tylko jedno, możliwość skorzystania z tej ulgi zależy od wysokości dochodu. Przepisy przewidują możliwość wykorzystania ulgi prorodzinnej jeśli dochody w ciągu roku nie przekroczyły 56 000 zł (w przypadku rozliczenia wspólnie z małżonkiem jest to 112 000 zł). Ograniczenie to dotyczy jednak tylko rodziców z jednym dzieckiem. Jeśli wychowują dwójkę lub więcej dzieci, należy im się ulga niezależnie od tego ile zarabiają. W roku 2014 wprowadzone zostały nowe stawki za ulgę na dzieci. Promują one rodziny wielodzietne – rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci otrzymają wyższe stawki za trzecie i kolejne dzieci.

Ulga prorodzinna - aktualne stawki

Ulga na internet

Przepisy dotyczące ulgi na internet zostały zmienione już rok temu, ale w tym przypadku niestety na niekorzyść podatników. Obecnie wydatki na internet można odliczać tylko przez dwa następujące po sobie lata. Osoby, które kiedyś korzystały z ulgi internetowej przez więcej niż dwa lata nie będą mogły odliczyć wydatków za internet za 2014 rok.

Ulga rehabilitacyjna

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz renciści. Lista wydatków jakie można odliczyć w ramach tej ulgi jest dość długa. Jest to między innymi przewodnik osoby niewidomej, pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, dojazd na takie turnusy, kolonie i obozy dla niepełnosprawnych dzieci, lekarstwa na receptę, sprzęt rehabilitacyjny, pies przewodnik a także przystosowanie mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ulga rehabilitacyjna - co obejmuje

Ulga abolicyjna

Mamy dwie metody uniknięcia podwójnego opodatkowania za pracę zagranicą – metodę zwolnienia z progresją oraz metodę proporcjonalnego odliczenia. To, z której metody musimy skorzystać przy rozliczeniu PIT zależy od tego, w jakim państwie pracowaliśmy. Metoda zwolnienia z progresją daje mniejszą wysokość podatku do zapłacenia, ale za to osoby, które muszą rozliczyć się metodą proporcjonalnego odliczenia mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej, co wyrównuje ich podatek do wysokości, jaka wystąpiłaby gdyby rozliczali się drugą metodą.

Ulga abolicyjna - kto skorzysta a kto nie

Odliczenie darowizn

Warto jest wiedzieć, że od dochodu można odliczyć także darowizny. Wliczają się do tego między innymi darowizny na Kościół, na organizacje pożytku publicznego a także krew i osocze krwi, które w przypadku honorowych krwiodawców są przeliczane na ekwiwalent pieniężny.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: PIT zeznanie podatkowe rozliczenie PIT PIT 2014 tekst sponsorowany
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres