www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Wynagrodzenie   »   Zajęcie wynagrodzenia. Jakie obowiązki ma pracodawca?

redakcja 03 grudnia 2015 Zajęcie wynagrodzenia. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnienie pracownika – i to bez względu na rodzaj umowy – wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Najwięcej obowiązków mają ci przedsiębiorcy, którzy zatrudniają wyłonionych w drodze rekrutacji kandydatów na podstawie umowy o pracę. Niezależnie jednak od długości trwania takiej umowy, każdy z pracodawców musi liczyć się z tym, że wynagrodzenie jego podwładnego może zostać zajęte przez komornika sądowego.

Gdy dochodzi do zajęcia wynagrodzenia przez komornika, pracodawca otrzymuje stosowne wezwanie. W przypadku, gdy komornik pozyskał informację z ZUS lub od wierzyciela, że pracownik jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, wystosowuje on pismo zatytułowane jako „zajęcie wynagrodzenia za pracę i wezwanie do dokonywania potrąceń”. Gdy takie zajęcie trafia na biurko pracodawcy, jest on zobowiązany do dwóch rzeczy: dokonywania potrąceń z wynagrodzenia i odpowiedzenia komornikowi na pytania zawarte w piśmie.

Prawidłowe rozliczanie wynagrodzenia

Dostarczenie do zakładu pracy zajęcia wynagrodzenia to moment, od którego pracodawca ma dodatkowe obowiązki związane z wyliczeniem ile pieniędzy powinien swojemu podwładnemu wypłacić już po potrąceniu kwoty tytułem dokonanego zajęcia. Szczegółowe informacje o maksymalnych wysokościach potrąceń znajdują się w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 87 § 3 potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

 • przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
 • przy egzekucji innych świadczeń – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Jednocześnie wolna od zajęcia jest kwota wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. To jest ustalane na podstawie odrębnych przepisów i od stycznia 2015 r. wynosi 1750 zł brutto.

W Kodeksie pracy pracodawca znajdzie również szczegółowe informacje na temat kolejności, w jakiej powinien potrącać należności. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy do zakładu pracy dotarło więcej niż jedno zajęcie wynagrodzenia – w pierwszej kolejności potrącona część wynagrodzenia powinna zaspokajać świadczenia alimentacyjne.

Konieczne jest udzielenie komornikowi informacji

Poza koniecznością zadbania o potrącenie prawidłowej kwoty z wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte przez komornika sądowego w zajęciu. Zgodnie z art. 882 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w ciągu tygodnia pracodawca powinien:

 • przesłać komornikowi za okres trzech poprzednich miesięcy (za każdy miesiąc oddzielnie) zestawienie wynagrodzenia pracownika za pracę,
 • podać, w jakiej wysokości i w jakich terminach będzie przekazywał wynagrodzenie na wskazany przez komornika rachunek bankowy,
 • wskazać przyczyny uniemożliwiające przekazywanie zajętej kwoty wynagrodzenie za pracę, a w szczególności podać, czy inne osoby roszczą sobie do niego prawa (np. pensja pracownika została już zajęta przez innego komornika sądowego – wówczas pracodawca powinien wskazać przez którego).

Jeżeli pracodawca zaniecha tego obowiązku, to może spodziewać się, że otrzyma kolejne pismo od komornika – wezwanie do udzielenia informacji. Dalsze ignorowanie wezwań od organu egzekucyjnego może doprowadzić do nałożenia na pracodawcę grzywny.

Gdy pracodawca nie zatrudnia już pracownika

Komornik sądowy, jako organ egzekucyjny, ma prawo domagać się od byłego już pracodawcy informacji, które są niezbędne do prowadzenia egzekucji (tak wynika z art. 761 Kodeksu postępowania cywilnego). Przedsiębiorca, jeżeli ma wiedzę na temat byłego podwładnego i może np. odpowiedzieć na pytanie dotyczące jego rachunku bankowego, powinien takie dane przekazać. Ważne jest jednak to, by pytania zadane przez komornika były uzasadnione – jeżeli wierzyciel nie wyraził woli prowadzenia egzekucji np. z rachunków bankowych dłużnika, to zasadniczo komornik nie powinien o nie pytać, zaś pracodawca nie o nich informować.

Źródła, na podstawie których opracowano artykuł:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141
http://www.kancelaria-szip.pl/strefa-wiedzy/123,obowiazki-pracodawcy-wzgledem-komornika-poza-powinnosciami-zwiazanymi-z-zajeciem-wynagrodzenia-za-prace.html
https://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: wynagrodzenie komornik zajęcie wynagrodzenia tekst sponsorowany
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
 • Wykwalifikowani prawnicy
  i adwokaci
 • Zrozumiały język
 • Bezpłatne pytania dodatkowe
 • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres