www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   Zasiłek pogrzebowy - jak uzyskać?

redakcja 29 marca 2017 Zasiłek pogrzebowy - jak uzyskać?

Jednym z najważniejszych warunków otrzymania zapomogi jest ubezpieczenie denata bądź pobieranie przez niego renty albo emerytury za życia.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Kwota 4000 złotych, bo tyle wynosi zasiłek pogrzebowy, przysługuje osobie, która zapłaciła za pochówek zmarłego. Może to być członek rodziny, pracodawca, dom pomocy społecznej, powiat lub gmina. Jeżeli koszt ceremonii poniosła więcej niż jedna osoba, pieniądze dzieli się proporcjonalnie do poniesionych wydatków każdej z nich.

Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile się czeka?

Prawo do zapomogi wygasa rok od śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek. W przypadku, gdy w okresie 12 miesięcy nie było możliwe złożenie wymaganych dokumentów np. z powodu niemożności zidentyfikowania zwłok, wtedy czas liczony jest od dnia sporządzenia aktu zgonu. Wniosek o zapomogę pogrzebową składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)  zgodnym z adresem zamieszkania osoby ubiegającej się o dotację.

Wymagane dokumenty o wypłacenie zasiłku przez ZUS

Aby ubiegać się o zapomogę należy wypełnić wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (ZUS Z-12), który można otrzymać w oddziale ZUS lub na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne dokumenty, to: skrócony akt zgonu, rachunki za koszt pogrzebu oraz dokument, który potwierdza pokrewieństwo osoby zmarłej z osobą, która ubiega się o zapomogę. Jeżeli koszt ceremonii pokryła osoba nie będąca członkiem rodziny, w zakładzie ZUS musi ona pokazać rachunki za pogrzeb.

Zasiłek pogrzebowy dla bezrobotnego

Jeżeli osoba zmarła nie była ubezpieczona, nie oznacza to, że nie można się starać o zasiłek. Zapomoga pogrzebowa przysługuje bowiem w razie zgonu członka rodziny ubezpieczonego. Bliscy denata mogą się więc ubiegać o dofinansowanie kosztów pogrzebu, jeśli podlegają ubezpieczeniu rentownemu, otrzymują rentę albo emeryturę i zapłacili za pochówek.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: zasiłek zasiłek pogrzebow
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1