www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Sprzedaż   »   Dostawa towaru zakupionego w sklepie internetowym - w jakim terminie?

wanda50plus 09 kwietnia 2015 Dostawa towaru zakupionego w sklepie internetowym - w jakim terminie?

Ile czasu ma sprzedawca na dostarczenie towaru zakupionego w sklepie internetowym? Jaka jest regulacja prawna w tym zakresie?

W świetle art. 535 par. 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

W wyroku z dnia 15 lutego 2010 r. ( I SA/Wr 1663/09) WSA we Wrocławiu wskazał, że przez wydanie rzeczy rozumie się nie tylko przeniesienie posiadania przewidziane w przepisach KC, ale realne zaoferowanie i zapewnienie kupującemu możliwości odebrania tej rzeczy, niezależnie od tego, czy kupujący przyjął rzecz do dyspozycji.

Zakup towaru w sklepie internetowym jest umową zawieraną na odległość tj. bez fizycznej obecności stron umowy. Umowa taka podlega przepisom Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta ( Dz.U. 2014, poz. 827) oraz wprowadzonym przez nią zmianom w Kodeksie cywilnym.

Do Kodeksu cywilnego został wprowadzony art. 543[1] Z dyspozycji par. 1 wynika, że jeśli kupującym jest konsument, to sprzedawca jest obowiązany niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, jednak nie później niż 30 dni od zawarcia umowy, chyba, że umowa stanowi inaczej.  Co istotne, w razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić ( art. 543 [1] par. 2  K.c.).

Podstawa prawna:

- art. 535 par. 1, art. 543[1] Kodeksu cywilnego

Stan prawny na 9 kwietnia 2015 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: sprzedaż terminy konsument sklep internetowy
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres