Zdarzenie prawne
Konsument X kupuje obuwie w sklepie prowadzonym przez Przedsiębiorcę Y. Konsument reklamuje obuwie z tytułu rękojmi. Przedsiębiorca ma 14 dni kalendarzowych czasu na ustosunkowanie się do złożonej reklamacji. W przypadku, gdy Przedsiębiorca Y nie odpowie na reklamację , wtedy na podstawie art. 561 [5] Kodeksu cywilnego Konsument X uznaje złożoną reklamację za pozytywnie rozpatrzoną.
Regulacja prawna
Zgodnie z art. 561[5] Kodeksu cywilnego jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego żądania w terminie czternastu dni, uważa się, że żądanie to uznał za uzasadnione.
... i wezwane do spełnienia żądania reklamacyjnego
Jeżeli po upływie 14 dni kalendarzowych konsument nie otrzyma odpowiedzi od przedsiębiorcy na złożoną reklamację, wtedy z art. 561 [5] Kodeksu cywilnego uznaje ją jako uzasadnioną. Ma wtedy prawo wezwać przedsiębiorcę do spełnienia żądania reklamacyjnego.
Wezwanie do spełnienia żądania reklamacyjnego powinno zawierać:
1) miejscowość i datę,
2) oznaczenie konsumenta (imię, nazwisko, adres, telefon),
3) oznaczenie przedsiębiorcy ( nazwa i adres),
4) tytuł pisma : Wezwanie do spełnienia żądania reklamacyjnego
5) oznaczenie sprawy ( podanie nr reklamacji oraz daty jej złożenia)
6) treść żądania,
7) podpis konsumenta.
W treści żądania należy opisać stan faktyczny, podać obowiązujący przepis prawny, uznać reklamację za pozytywnie rozpatrzoną oraz żądać spełnienia żądania wynikajacego ze złożonej reklamacji .
Zobacz :
Wezwanie do spełnienia żądania reklamacyjnego - wzór
Ważne!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 561[5] Kodeksu cywilnego
Stan prawny na 12 maja 2015 roku