www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Pozostałe   »   O pracy notariusza ? poznaj jego historię

redakcja 19 czerwca 2017 O pracy notariusza ? poznaj jego historię

Często jednak zapomina się o pracy notariusza, który tworzy akty stosowania prawa. Ponadto osoby zajmujące się tym fachem świadczą dla swoich klientów pomoc prawną – wyjaśnia pracownik kancelarii notarialnej http://krakowskinotariusz.pl

Historia zawodu notariusza

Niewiele osób wie, że zawód notariusza sięga XIII wieku. Wówczas to na naszych ziemiach zarejestrowany został pierwszy dokument notarialny, sporządzony na zlecenie arcybiskupa Jakuba Świnki. Jak zatem łatwo wywnioskować, pierwsi notariusze zatrudniani byli głównie na zlecenie duchownych, a także dworu królewskiego. Wśród najwybitniejszych notariuszy, którzy na stałe zapisali się w historii państwa polskiego są m.in. Jan Długosz, a także Jan Łaski.

Z czasem zawód notariusza ewoluował, głównie za sprawą postaci Napoleona. W Księstwie Warszawskim wprowadzono bowiem francuską ustawę z roku 1803, która określała notariusza jako osobę o statusie funkcjonariusza publicznego, który jest powołany do sporządzania aktów prawnych. Ta ustawa miała bardzo duży wpływ na kształt tego zawodu w późniejszej historii Europy.

W historii notariatu jest również szczególnie ważna data 1933. W tym roku bowiem opracowano zunifikowane prawo o notariacie, zawarte w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polski z dnia 27 września. Wówczas posłużono się najlepszymi europejskimi wzorami, głównie włoskimi, a także francuskimi. W dniu 14 lutego 1991 roku wprowadzono obowiązującą do dzisiejszego dnia, kolejną ustawę o notariacie. Dzięki niej m.in. zawód ten został sprywatyzowany.

Czym dziś zajmuje się notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, który powoływany jest przez ministerstwo sprawiedliwości. Sporządza on różnego rodzaju akty notarialne, a także wykonuje czynności z nimi związane. Oprócz tego notariusz sporządza również różnego rodzaju oświadczenia, weksle, czeki, itp. Może również przechowywać przeróżne dokumenty, papiery wartościowe. Niemal wszystkie czynności, które wykonuje notariusz, mają charakter dokumentu urzędowego. Co ciekawe, notariuszom nie wolno zajmować się dziedzinami takimi jak: przemysł, handel oraz pośredniczenie w różnego rodzaju interesach.

Czy łatwo jest zostać notariuszem?

Z formalnego punktu widzenia notariuszem może zostać osoba, która wybrała się na studia prawnicze, jednak bez dokładnej specjalizacji. W dalszej kolejności zdaje egzamin notarialny oraz odbywa obowiązkową asesurę – czyli tzw. okres stażu zawodowego prawnika. Jeśli wszystko odbędzie się pozytywnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć pracować jako notariusz.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że konkurencja jest bardzo duża, dlatego wybicie się nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Założenie własnej kancelarii notarialnej wiąże się z wieloma formalnościami, ale późniejsze zarobki pozwalają zrekompensować wiele trudu i wyrzeczeń, z jakimi musieli walczyć przyszli notariusze.

Jednak należy zdawać sobie sprawę, że wysokie zarobki to jedno, ale ogromna odpowiedzialność to drugie. Notariusz musi być osobą konkretną i bardzo dokładną, bowiem tworzy on różnego rodzaju akty notarialne i dokumenty, które muszą być wiarygodne i uwierzytelnione. Ważny jest też odbiór takiej osoby przez klienta. Przeciętny Kowalski, który uda się do kancelarii notarialnej z pewnością bardzo szybko oceni, czy dany notariusz wzbudza jego zaufanie, ma odpowiednią prezencję, czy jest sumienny i uczciwy. Dlatego każdy, kto chce wykonywać ten zawód, musi pamiętać o tych detalach, które mogą wydawać się mało istotne, a jednak od nich w dużej mierze zależy, czy będzie odwiedzać nas dużo, czy mało klientów.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Znalezienie dobrego notariusza często stanowi nie lada wyzwanie. Zdarza się sytuacja, która zmusza nas do skorzystania z pomocy takiej osoby niemal natychmiast i wówczas pojawia się problem – do kogo się zwrócić? Naturalnie pierwszą możliwością jest pytanie postawione rodzinie, bądź znajomym - czy nie znają lub nie korzystali z pomocy takiej osoby? Jeśli nie, to z powodzeniem można znaleźć mnóstwo kancelarii notarialnych w Internecie. Trzeba jedynie wejść na witrynę danej firmy, zapoznać się z usługami, bądź zadzwonić, przedstawić pokrótce problem i spytać o ewentualną wycenę.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: prawnik notariat notariusz kancelaria notarialna
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1619    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres