www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Spadki   »   Odrzucenie spadku

redakcja 22 listopada 2022 Odrzucenie spadku

Zdarza się, że jest to nie lada problem, z uwagi na fakt, że spadkodawca pozostawił lub mógł pozostawić szereg zobowiązań, których nie chcą przejmować spadkobiercy. W przypadku, gdy spadkobiercy, np. po przeprowadzonym spisie inwentarza, mają wiedzę na temat długów spadkowych oraz tego, czy długi te przewyższają ewentualny majątek, bezpieczną opcją jest podjęcie decyzji o odrzuceniu spadku.

Zgodnie z art. 1015 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. 2022 poz. 1360) oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Zwykle liczony jest ten termin od dnia śmierci spadkodawcy, jednakże zdarzają się sytuacje, kiedy rodzina nie utrzymuje ze sobą kontaktów i o śmierci członka rodziny spadkobierca dowiaduje się znacznie później. Wówczas należy udowodnić moment, w którym dowiedział się on o śmierci spadkodawcy oraz o tytule swego powołania do spadku. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dlatego też istotnym jest, aby nie zwlekać z takim oświadczeniem.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem i wówczas notariusz przekazuje takie informacje do sądu spadku, lub można również uczynić to przed sądem składając oświadczenie o odrzuceniu spadku do protokołu podczas przesłuchania w charakterze uczestnika na rozprawie. Warto w takim przypadku już w piśmie – wniosku lub odpowiedzi na wniosek ująć taką informację, tak by dać sądowi możliwość wyznaczenia rozprawy jeszcze przed upływem terminu powodującego nabycie spadku z mocy prawa.

Odrzucenie spadku powoduje, że osobę, która spadek odrzuciła poczytuje się za taką, która nie dożyła otwarcia spadku. Spadkobierca, który spadek odrzucił a posiada dzieci, one również powinny następczo spadek odrzucić. Gdy dzieci są małoletnie, czynność taka obarczona jest dodatkowym działaniem w postaci zawnioskowania do sądu rodzinnego o wyrażenie przez ten sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Finalnie, w razie braku spadkobierców po danym zmarłym spadek będzie dziedziczyła gmina ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku nie zawsze jest skuteczne. Nie będzie ono skuteczne w sytuacji, gdy osoba, która złożyła oświadczenie nie posiadała zdolności do czynności prawych, ale również w sytuacji jeśli odrzucenie spadku prowadziłoby do pokrzywdzenia wierzycieli. Miałoby to miejsce w sytuacji jeśli spadkobierca posiadałby zadłużenie a majątek spadkowy posiadał by znaczną wartość.

Jeżeli poszukują Państwo pomocy prawnej w kwestiach spadkowych, zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz. Kancelaria na co dzień praktykuje m.in. w sprawach dotyczących szeroko rozumianego prawa spadkowego. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://radcaprawny-trojmiasto.pl.

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: spadek testament
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres