Forma pełnomocnictwa
Z kolejnych paragrafów przytoczonego artykułu wyraźnie wynika, że pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ustawodawca nie wymaga żadnej innej formy. Oznacza to, że udzielenie pełnomocnictwa na piśmie jest wystarczające również do głosowania nad uchwałami, które powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza (art. 255 KSH). Pełnomocnictwo należy ponadto dołączyć do księgi protokołów.
Pełnomocnik
Pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników nie mogą być członkowie zarządu i pracownicy spółki. Przez pracowników należy rozumieć osoby zatrudnione w spółce na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru czy mianowania. Oznacza to, że bez przeszkód prawnych pełnomocnikiem może być osoba świadcząca pracę na rzecz spółki w oparciu o umowę zlecenia, o dzieło, czy o zarządzanie.
Zakaz głosowania we własnej sprawie
Ustawodawca wyłącza z zakresu spraw, w których możliwe jest wykonywanie prawa głosu na podstawie pełnomocnictwa, powzięcie uchwał dotyczących odpowiedzialności wspólnika wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką. Wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować w tego rodzaju sprawach (art. 244 KSH).