Regulamin pracy jest pochodnym źródłem prawa pracy, który nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy, innych ustaw i aktów wykonawczych oraz postanowień układów zbiorowych i porozumień zbiorowych. Celem regulaminu pracy jest szczegółowe sprecyzowanie organizacyjnych zasad wymaganego porządku pracy, które ułatwiają jej należyty przebieg.
Kto ma obowiązek wydania regulaminu pracy ?
Przepisy prawa pracy nakładają obowiązek wydania regulaminu pracy u pracodawcy zatrudniającego, co najmniej 20 pracowników, jeżeli w zakładowym układzie zbiorowym nie uregulowano organizacji i porządku pracy oraz praw i obowiązków pracodawcy i pracowników. Limit 20 osób dotyczy, osób pozostających z pracodawcą w stosunku pracy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, rodzaj umowy o pracę i rodzaj wykonywanej pracy.
Tryb wydawania regulaminu pracy
Regulamin pracy wydany może być w dwóch trybach w zależności od tego czy w zakładzie pracy występuje zakładowa lub międzyzakładowa organizacja związkowa. W zakładach w których występuje organizacja związkowa regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zarządem tej organizacji. Jeżeli u pracodawcy działa kilka organizacji związkowych, wówczas ustalają one wspólne stanowisko w kwestii wydania regulaminu pracy. W zakładach pracy, w których nie występuje organizacja związkowa, regulamin pracy ustala i wydaje sam pracodawca.
Ogłoszenie regulaminu pracy
Regulamin pracy powinien być podany do wiadomości pracowników przez wywieszenie go w miejscach widocznych (np. na tablicy ogłoszeń) lub w innej formie przyjętej u danego pracodawcy. Wchodzi on w życie po upływie 2 tygodni od dnia w którym pracownicy mieli możliwość się z nim zapoznać. Samo wydanie regulaminu pracy następuje na czas nieokreślony