UPL-1 Budowa i Funkcje formularza elektronicznego
Jest to szczególnie ważne w obecnym momencie epidemicznym - kiedy większość pracy staramy się przenosić do świata online i pracy zdalnej z domu. Dzięki temu rozwiązaniu, na przykład zarząd spółki może upoważnić księgowego, żeby złożył w imieniu spółki Deklaracje PIT w formie elektronicznej. Tak samo w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej - jej właściciel może podpisać tego typu pełnomocnictwo odpowiedniej osobie, która zajmuje się jego księgowością lub administracją. Warto więc dowiedzieć się jak działa dokument i jak prawidłowo go przygotować.
Podstawowe informacje o działaniu UPL-1
Podstawę działania UPL-1 znaleźć można w jednym z najważniejszych aktów prawnych dotyczących prawa i podatków, czyli w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201), w art. 80a, który dotyczy właśnie podpisywania deklaracji. Zgodnie z tymi zasadami, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej, deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej może być podpisana przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji może zostać również przygotowane w elektronicznej formie i złożone jako dokument elektroniczny. W ten sam sposób można także je odwołać.
Gdzie złożyć pełnomocnictwo?
Również ordynacja podatkowa określa, gdzie należy prawidłowo złożyć takie pełnomocnictwo. Zgodnie z art. 80a Ordynacji Podatkowej:
- ·Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy.
- ·Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników.
- ·Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składane w formie dokumentu elektronicznego podatnik, płatnik lub inkasent składa do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Skutki złożenia PIT przez pełnomocnika
Co ważne - ordynacja podatkowa stwierdza wprost, że w przypadku jeżeli pełnomocnik prawidłowo złoży podpis pod deklaracją podatnika, to zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji. Te zasady zostały określone w art. 80b ordynacji podatkowej.
W przypadku jeżeli zasady prawidłowej reprezentacji podmiotu wymagają podpisania deklaracji podatkowej przez więcej niż jedną osobę (na przykład przy spółkach posiadających wieloosobowy zarząd i kilkuosobową reprezentację), pełnomocnictwo do podpisania takiej deklaracji będzie skuteczne dopiero (pod warunkiem) po udzieleniu go przez wszystkie te osoby.