www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Inne   »   Wygrana u bukmachera – czy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

redakcja 14 maja 2021 Wygrana u bukmachera – czy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Jaka jest jego stawka? Kto zajmuje się odprowadzeniem podatku i czy wygraną wykazuje się na deklaracji PIT?

Wygrana u bukmachera – kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Wygrana z zakładów bukmacherskich to przyjemna sprawa, jednak gracz powinien wiedzieć, jakie podatki obowiązują gry hazardowe. Z artykułu dowiesz się, kiedy Twoja wygrana zostanie obciążona podatkiem od wygranej i jaka jest jego wysokość. Wyjaśnimy też, kto zajmuje się odprowadzeniem podatku do urzędu skarbowego i czy musisz wykazać wygraną na rocznym zeznaniu PIT.

Jakie ustawy regulują branżę zakładów wzajemnych?

Zakłady bukmacherskie zaliczane są do gier hazardowych, dlatego większość przepisów regulujących ich organizację znajduje się w „Ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” (nowelizacja w dniu 15 grudnia 2016 r.). Tzw. ustawa hazardowa określa m.in. kwestie związane z podatkiem od gier, który pobierany jest od każdego zakładu w chwili jego zawierania. Jednak podatek od wygranej to zupełnie odrębne zagadnienie, które uregulowane jest w innym akcie prawnym: w „Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych” (PIT). Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich (ale też innych wybranych grach hazardowych) stanowi więc rodzaj podatku od dochodów.

Uwaga: każdy podatek od zakładów bukmacherskich dotyczy zarówno gry w punktach naziemnych, jak i przez Internet.

Podatek od wygranej – kiedy nie obowiązuje?

Pierwsza podstawowa sprawa, o której trzeba wiedzieć, to zwolnienia przedmiotowe dotyczące tego rodzaju opodatkowania. Niektóre gry hazardowe (np. gry na automatach czy gry karciane) obejmuje pełne zwolnienie, czyli podatek od wygranej nie jest odprowadzany bez względu na jej wartość.

Inne gry, w tym właśnie zakłady bukmacherskie, dotyczy zwolnienie limitowane wysokością kwoty uzyskanej z gry. Limitem tym jest kwota 2280 zł, co oznacza, że wygrane, których jednorazowa wartość nie przekracza 2280 zł, nie podlegają opodatkowaniu (art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT).  Zwróćmy uwagę, że przepis mówi o wygranej z pojedynczego kuponu. Nie jest więc ważne, ile łącznie wygramy np. 1 dnia, gdyż kwoty wygranych nie podlegają sumowaniu.

Przykład: Jeśli gracz otrzyma wygraną z 2 kuponów i każda z nich wyniesie po 2000 zł, to 10-procentowy podatek od wygranej z zakładów bukmacherskich nie zostanie naliczony.

Ile wynosi podatek od wygranej?

W przypadku wygranych przekraczających kwotę 2280 zł zdobytych poprzez obstawianie zakładów bukmacherskich podatek jest już obowiązkowy i wynosi 10% wygranej kwoty (art. 30 ust. 2 ustawy o PIT). Przepis ten dotyczy wygranych uzyskanych w państwach członkowskich UE oraz państwach wchodzących w skład EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

W związku z istnieniem zwolnienia dla wygranych nieprzekraczających kwoty 2280 zł można zastanawiać się, czy podatek od wygranej nie jest odprowadzany od „nadwyżki”, czyli kwoty powyżej ustawowego limitu. Jest to jednak błędny wniosek – podstawą podatku jest pełna kwota wygranej. Nie jest też prawdą, że wygrana pomniejszona zostaje o wniesioną stawkę zakładu.

Przykład: Jeśli wygrana wynosi 2300 zł, stawka zakładu równa jest 1000 zł, to 10-procentowy podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich wyniesie 230 zł, a ostateczny zysk gracza 1070 zł.Kto płaci podatek od wygranej?

Dobra dla graczy wiadomość jest taka, że to nie oni zajmują się obliczaniem podatku od wygranej. Prawo zobowiązuje do tego firmy bukmacherskie, które muszą z góry pobierać odpowiednią kwotę podatku i przekazywać ją do urzędu skarbowego (w terminie do 20-tego dnia miesiąca po miesiącu, w którym wygrana została przekazana graczowi). Ponadto osoby, które otrzymały wygraną z zakładów bukmacherskich nie muszą wykazywać jej kwoty w swojej deklaracji rozliczeniowej dotyczącej podatku od dochodów osobistych (PIT). Te formalności również należą do obowiązków bukmacherów (firmy bukmacherskie przedstawiają je na PIT-8AR).

Podatek od zakładów bukmacherskich – nie tylko tych wygranych

Omawiając temat podatku od wygranych w zakładach bukmacherskich, warto wspomnieć o innym rodzaju opodatkowania, który prawo nakłada na zakłady. Chodzi o podatek od gier, który obowiązuje wszystkie stawiane u legalnych bukmacherów zakłady wzajemne. Jego wartość wynosi 12% wnoszonej stawki i nie są tu przewidziane żadne zwolnienia. Trzeba też podkreślić, że nie ma znaczenia, czy zakład będzie wygrany czy przegrany – kwota podatku pobierana jest w chwili zawarcia zakładu, przed wszelkimi rozstrzygnięciami. Jego rozliczeniem również zajmują się firmy bukmacherskie.

Przepisy dotyczące tego zagadnienia zawiera wspomniana już „ustawa hazardowa”, a więcej informacji znaleźć można na stronie https://www.legalni-bukmacherzy-online.pl/podatek-od-zakladow-bukmacherskich/.

Czy gra bez podatku jest możliwa?

Prawo polskie w jasny sposób określa, jaki jest obowiązujący w naszym kraju podatek od hazardu. Tym samym nie ma legalnej możliwości obstawiania zakładów bukmacherskich, z których nie zostanie odprowadzony 12-procentowy podatek od zakładów bukmacherskich i 10-procentowy podatek od wysokiej wygranej (powyżej kwoty 2280 zł). Jednak nie da się ukryć, że na rynku internetowych zakładów wzajemnych funkcjonują firmy bukmacherskie, które nie pobierają żadnego z tych podatków. Są to bukmacherzy, którzy nie posiadają zezwolenia na prowadzenie działalności bukmacherskiej na terenie Polski. Dla graczy korzystanie z ich usług wydawać się może atrakcyjne, gdyż gra jest potencjalnie bardziej profitowa.

Trzeba jednak mieć świadomość, że gracz, który obstawia zakłady bukmacherskie u nielegalnych operatorów, łamie prawo i naraża się na wysokie kary finansowe – administracyjne bądź sądowe. Grzywnę przewiduje po pierwsze tzw. ustawa hazardowa. Zgodnie z jej postanowieniami za sam udział w takiej grze – bez względu na to, czy uczestnik wiedział o jej nielegalności - wyznaczona zostaje kara finansowa w wysokości uzyskanej z tej gry wygranej. Grzywna nie jest pomniejszana o wartość stawek wniesionych przez gracza.

Natomiast w oparciu o „Kodeks karny skarbowy”, jeśli istnieją dowody na świadome uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, sąd może nałożyć karę finansową o wartości do 120 stawek dziennych. Liczba stawek oraz ich wysokość określana jest indywidualnie przez sąd. Minimalna wartość stawki wynosi 1/30 część najniższego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, maksymalna - 400-krotność tejże części. Oznacza to, że kara za to przestępstwo skarbowe może w skrajnym przypadku wynosić miliony złotych.

Podsumowanie

Jeśli mamy zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie, dla własnego dobra powinniśmy to robić tylko u legalnych bukmacherów. Licencjonowane firmy bukmacherskie są gwarantem tego, że działamy w granicach prawa, a gra nie zostanie ukarana wysoką grzywną. Podatek od hazardu - choć może drażnić graczy - jest w Polsce obowiązkowy. Na plus trzeba jednak zaliczyć fakt, że typerzy nie muszą się martwić obliczaniem jego wartości i zajmować formalnościami. Po uzyskaniu wygranej pozostaje więc tylko się z niej cieszyć. Obstawiając zakłady nie zapominajmy jednak o ryzyku popadnięcia w uzależnienie od hazardu (m.in. z tego powodu zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób pełnoletnich).

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: podatek
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1