www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo handlowe   »   Wniosek o upadłość spółki - co powinno się wiedzieć

redakcja 26 maja 2021 Wniosek o upadłość spółki - co powinno się wiedzieć

Zazwyczaj jest ona chwilowa i firmie udaje się podźwignąć, ale zdarzają się takie przypadki, kiedy przybiera ona niebezpieczną formę. Każdy z przedsiębiorców powinien wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji, gdyż konsekwencje mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. W przypadku ogłoszenia upadłości każdy z członków zarządu jest odpowiedzialny za złożenie wniosku. Od momentu niewypłacalności firma ma 30 dni, aby ogłosić upadłość. Warto wiedzieć, że nie zrobienie tego jest przestępstwem i podlega karze grzywny, ograniczenia lub całkowitego pozbawienia wolności do 1 roku. Gdzie złożyć wniosek o upadłość spółki w Poznaniu? Jak wygląda złożenie wniosku o upadłość w Poznaniu? Sprawdź!

Co oznacza upadłość spółki?

Większość ludzi decydujących się na założenie spółki w Poznaniu, nie planuje jej zamknięcie i nie interesuje się tym, jak to działa. Skupiają się przede wszystkim na dosyć prostych procedurach utworzenia jej, co jest błędem. Oczywiście nie warto od razu zakładać, że się nie uda, jednak warto brać pod uwagę to, że każdemu w życiu może się coś nie udać i warto mieć także wiedzę na temat tego, co w takiej sytuacji robić. Tym bardziej że utworzenie spółki jest dużo łatwiejsze i wymaga dużo mniej wysiłku niż jej zamknięcie. Oprócz tego, że wiąże się ono z wieloma kłopotami dokumentacyjnymi i jest dużo droższe niż jej założenie wniosku o upadłość w Poznaniu. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, każdą decyzję zawsze warto dokładnie przemyśleć, ocenić ryzyko a dopiero później podejmować się zakładania własnego biznesu. Ogłoszenie upadłości spółki w Poznaniu jest często mylone z jej likwidacją. Likwidacja jest to całkowite unieruchomienie firmy całości firmy, ogłoszenie upadłości jest czymś, na co decyduje się dłużnik, gdy staje się niewypłacalny i nie zawsze wiąże się z likwidacją przedsiębiorstwa.

Wniosek o upadłość spółki - kto może złożyć?

Wniosek o upadłość spółki w Poznaniu zostanie przyjęty do rozpatrzenia, tylko wtedy, gdy złoży go osoba, która jest do tego uprawniona. Osobą taką zazwyczaj jest wierzyciel lub dłużnik, ale warto wiedzieć, że nie są oni jedynymi ludźmi do tego uprawnionymi, każdy z członków zarządu, współpracowników, którzy są odpowiedzialni za zobowiązania spółki, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że również odpowiadają za złożenie wniosku. Wszystko zależy od rodzaju spółki, jeżeli jest ona partnerska, wniosek mogą składać partnerzy. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda ogłoszenie upadłości spółki w Poznaniu od strony formalnej oraz jak powinien wyglądać i co zawierać poprawnie złożony wniosek. Wszystkie te informacje są dostępne w kodeksie postępowania cywilnego, który mówi o tym, że dobrze wypełniony wniosek powinien zawierać:

  • podstawowe dane osobowe, czyli imię nazwisko, miejsce zamieszkania każdego ze wspólników czy członków zarządu, jeśli są ustanowieni to także likwidatorów
  • numer PESEL oraz KRS dłużnika wraz z miejscem zamieszkania
  • miejsce ośrodka podstawowej działalności
  • dane na temat tego czy dłużnik jest spółką publiczną

Wniosek o upadłość spółki - gdzie złożyć w Poznaniu?

Nie martw się, jeśli nie wiesz, gdzie złożyć wniosek o upadłość Poznań, najprawdopodobniej nie jesteś jedyny, wiele osób ma z tym kłopot. Samo złożenie wniosku w tym mieście jest bardzo łatwe. Nie musisz martwić się o szukanie urzędów w innych miastach, czy wysyłanie dokumentów pod nieznane adresy, wystarczy, że udasz się do wydziału rejonowego w sądzie okręgowym i tam zostawisz dokumenty. Pamiętać jedynie musisz, że powinieneś zanieść wniosek do sądu rejonowego, który jest właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa. Oprócz tego warto być świadomym, że samo złożenie wniosku jest stosunkowo kosztowne, bo wynosi 1000 zł, dlatego warto się na to przygotować. Będą dłużnikiem bowiem, nie możesz być zwolniony ze spłaty kosztów sądowych. 

Jak wygląda ogłoszenie upadłości spółki?

Ogłoszenie upadłości spółki w Poznaniu odbywa się za sprawą sądu. Po złożeniu wniosku sprawa trafia do sądu. Zdarza się, że w składzie organów dłużnika zachodzą braki, które uniemożliwiają ich działanie. Wtedy sąd ustanawia kuratora oraz wysokość jego wynagrodzenia na podstawie ilości wykonanej przez niego pracy. Rozpoznanie sprawy przez sąd odbywa się na posiedzeniu niejawnym. Art. 30 Prawa upadłościowego mówi o tym, że sąd upadłościowy może wysłuchać dłużnika lub wierzyciela-wnioskodawcy, w razie zachodzącej potrzeby. Po rozpoznaniu sprawy sąd ogłasza swoją decyzję. Gdy jest to potrzebne, można złożyć zażalenie na decyzję w sądzie wyższej instancji za pośrednictwem sądu rejonowego, który wydał zaskarżone postanowienie.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: spółka upadłość
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres