www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Windykacja   »   Upadłość konsumencka bez majątku - czym jest i jak działa?

redakcja 09 lutego 2024 Upadłość konsumencka bez majątku - czym jest i jak działa?

Czasem zdarza się też tak, że nasze zobowiązania rosną do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie już sobie z nimi poradzić. Co robić w takiej sytuacji? Czy ogłoszenie upadłości może nam pomóc?

1. Czym jest upadłość konsumencka?

2. Upadłość konsumencka bez majątku - na czym polega?

3. Jak i kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

4. Postępowanie upadłościowe - co obejmuje?

5. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - o czym jeszcze pamiętać?

Czym jest upadłość konsumencka?

Podobnie, jak każda firma ma prawo w określonej sytuacji do tego, by ogłosić bankructwo, tak samo osobom nie prowadzącym żadnej działalności gospodarczej przysługuje podobne prawo. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to nic innego, jak sprawa sądowa, w czasie której sąd może umorzyć wszystkie długi osoby będącej konsumentem (nie posiadającej własnej firmy), jeżeli w drodze postępowania uznane zostanie, że nie jest ona w stanie spłacić własnych długów. Postępowanie to jest długie i wymagające, a także możemy je przeprowadzić tylko w określonych sytuacjach. Jest to jednak ostateczna deska ratunku dla osób, które w niezamierzony sposób zadłużyły się ponad swoje możliwości.

 

Upadłość konsumencka bez majątku - na czym polega?

Co do zasady w procesie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej chodzi o to, że osoba zadłużona przeznacza cały swój majątek na spłatę zobowiązań na tyle, ile jest to możliwe, a w zamian staje się wolna od długów. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego majątku? Otóż nie jest to żadną przeszkodą do tego, aby złożyć wniosek o upadłość. Co więcej, ze względu na to, że Polacy są niestety narodem coraz bardziej zadłużonym, upadłość konsumencka bez majątku to coraz częstszy widok w lokalnych sądach. Dodatkowo ogłoszenie bankructwa w momencie, gdy nie posiadamy żadnego majątku, który syndyk mógłby rozdysponować na poczet długów, zwykle trwa zauważalnie krócej, niż gdy wspomniany proces musi zostać przeprowadzony.

Jak i kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

W polskim prawie nie ma żadnego limitu, który ograniczałby nas co do czasu, w jakim chcemy ogłosić upadłość konsumencką. Może się więc zdarzyć, że jedna osoba fizyczna skorzysta z tego mechanizmu wielokrotnie. Konkretne są już za to przesłanki, które muszą wystąpić, abyśmy taki wniosek mogli w ogóle złożyć. Przede wszystkim musimy nie być w stanie spłacać naszych zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy, a także nie możemy prowadzić w czasie składania wniosku własnej działalności gospodarczej. Jeżeli spełniamy te dwa warunki, możemy złożyć do sądu stosowny wniosek, a na jego podstawie sąd rozstrzygnie, czy mamy możliwość dokonać upadłości konsumenckiej. W toku postępowania - jeżeli mamy majątek - dokona się również ustalenia planu spłaty wierzycieli, co jest zwykle najbardziej czasochłonnym elementem całej procedury.

Postępowanie upadłościowe - co obejmuje?

Pierwszym krokiem w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wcześniej już wspomniane złożenie wniosku do sądu. Na jego podstawie sąd ustala, czy spełniamy warunki niezbędne do ogłoszenia upadłości. Jeżeli posiadamy majątek, zostanie on zabezpieczony na poczet wierzycieli - stracimy go w procesie oddłużania, jednak z drugiej strony zostaniemy całkowicie oczyszczeni ze wszelkich zobowiązań. W sytuacji, gdy majątku nie posiadamy, krok ten nie może być oczywiście poczyniony. W takiej sytuacji sąd może ogłosić naszą upadłość bez zabezpieczania majątku lub też nie zgodzić się na przeprowadzenie procedury. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób poradzić sobie z dokumentami i formalnościami, dobra kancelaria od upadłości konsumenckiej pomoże nam rozwiązać nasz problem w ogłoszeniu upadłości.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - o czym jeszcze pamiętać?

W przypadku upadłości konsumenckiej musimy pamiętać o tym, że możemy jej dokonać w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie udowodnić, że zadłużyliśmy się ponad naszą miarę w sposób niezamierzony. W innym wypadku nasi wierzyciele mogą zechcieć podważyć nasz wniosek i utrudnić całą sprawę sądową. Dotyczy to szczególnie tych sytuacji, gdy osoba chcąca ogłosić upadłość nie posiada majątku, a więc z punktu widzenia wierzyciela istnieje ryzyko, że jego roszczenia nie zostaną zaspokojone. Ponieważ zwykle sprawy upadłościowe - zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i firm - są dość trudne i skomplikowane, zdecydowanie warto poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę zajmującego się tą dziedziną prawa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza sprawa zostanie dobrze poprowadzona, ewentualny plan spłaty wierzycieli nie będzie dla nas krzywdzący, a cały proces oddłużania faktycznie sprawi, że zostaniemy oczyszczeni ze wszelkich dotychczasowych zobowiązań.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w sytuacji, gdy nie posiadamy majątku, jest jak najbardziej możliwe i często trwa krócej, niż standardowa sprawa. Mimo to jednak musimy uzbroić się w cierpliwość i dopełnić wszelkich formalności, tak aby nasza sprawa została rozpatrzona pomyślnie.

//

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: upadłość dług
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres