Rodzice powinni wspólnie troszczyć się o swoje dziecko, dostarczać środki potrzebne na zakup żywności, odzieży, obuwia, lekarstw, zapewnić właściwe warunki mieszkaniowe. Powinni także rozwijać jego zainteresowania, zapewnić zdobycie wykształcenia. Obowiązek ten wynika z art. 133 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: DZIAŁ III OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY
Nie może być tak, że tylko jedno z rodziców dziecka troszczy się o niego, drugie zaś nie dokłada się do jego utrzymania. Jeżeli ma miejsce taka sytuacja, wtedy rodzic może wnieść do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich pozew o alimenty dla małoletniego dziecka.
Rodzice nie muszą mieć orzeczonego rozwodu ani separacji
Rodzice nie muszą być po rozwodzie ani też mieć orzeczonej separacji, żeby jedno z nich mogło wystąpić z powództwem o alimenty na rzecz dziecka. Co ważne, mogą jako małżeństwo mieszkać nawet pod jednym adresem. Nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nie zwalnia rodzica od obowiązku alimentacyjnego.
Zobacz:
Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej oznacza zwolnienie z alimentów ?
Rodzice dziecka nie są małżeństwem
Rodzice dziecka nie muszą być małżeństwem, żeby jedno z nich wniosło pozew o alimenty dla dziecka. W tej sytuacji mężczyzna musi osobiście uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego albo kobieta musi wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa i alimenty.
Sprawdż:
Pozew o alimenty - rodzice dziecka nie są małżeństwem i mieszkają osobno
Podstawa prawna:
- art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 25 listopada 2012 roku