www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Alimenty   »   Płacisz alimenty na rzecz pełnoletniego dziecka?

redakcja 29 grudnia 2016 Płacisz alimenty na rzecz pełnoletniego dziecka?

Prawo rodzinne i opiekuńcze stanowi mocno wyspecjalizowany dział prawa cywilnego. W kręgu jego zainteresowania znajdują się zarówno majątkowe, jaki i niemajątkowe stosunki prawne w rodzinie. Wprawdzie w ramach prawa rodzinnego i opiekuńczego wykształciło się kilka typowych dla tego działu pojęć, jednak żadne nie wzbudza tylu emocji oraz kontrowersji, co pojęcie obowiązku alimentacyjnego.

Czemu służy obowiązek alimentacyjny ?

Obowiązek alimentacyjny to w istocie rzeczy prawny obowiązek zapewniania określonej osobie środków niezbędnych do jej utrzymania. Celem obowiązku alimentacyjnego jest zabezpieczenie godziwej egzystencji osobom, które są do tego uprawnione. W przypadku dzieci i młodzieży niezdolnej do samodzielnego utrzymania się, alimenty mają dodatkowo za zadanie zapewnić środki niezbędne do ich wychowania.

Zgodnie z zamysłem ustawodawcy, obowiązek alimentacyjny ma na celu nie tylko zapewnienie środków do życia osobom, na rzecz których został on ustanowiony. Skutkiem pośrednim obowiązku alimentacyjnego miało być również kształtowania poczucia odpowiedzialności u osób nim obciążonych.

Co zwalnia rodziców od płacenia alimentów ?

Istnieje bardzo wiele przykładów na to, iż osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym próbują bądź to znaleźć sposób na uniknięcie go, bądź też podważyć zasadność wysokości alimentów.

Jednymi z częstszych prób uniknięcia obowiązku alimentacyjnego – w zgodzie z literą prawa rodzinnego i opiekuńczego – jest wykorzystanie przepisu dopuszczającego możliwość uchylenia się rodziców od płacenia alimentów. Mówi o tym art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z którego wynika, iż rodzice mogą uchylić się od płacenia alimentów na dziecko, jeśli osiągnęło już on pełnoletność, nie stara się utrzymać samodzielnie, oraz gdy płacone na nie alimenty powodują nadmierny uszczerbek dla rodziców.

Kiedy alimenty na pełnoletnie dziecko są obowiązkowe ?

Nie oznacza to bynajmniej, że obowiązek alimentacyjny wygasa wraz z osiągnięciem pełnoletności dziecka. Jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę w szkole i nie posiada jeszcze zawodu, który umożliwiłby mu zarobkowanie, obowiązek ten nadal jest podtrzymywany. Podobnie, jeśli dochody z majątku dziecka nie wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania, przy czym za dochody z majątku uznaje się np. czynsz za wynajęcie mieszkania będącego własnością dziecka lub odsetki bankowe ze  zdeponowanej kwoty. Prawo rodzinne i opiekuńcze nie bierze pod uwagę samego majątku dziecka, zabrania też nakłaniania go do sprzedaży tego majątku.

Więcej o obowiązku alimentacyjnym znajdziesz w publikacjach zebranych w dziale Prawo Rodzinne w księgarni Profinfo.pl.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: prawo rodzinne alimenty obowiązek alimentacyjny tekst sponsorowany
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres