Wiele zawodów to również konieczność sięgnięcia po odpowiednie ubrania robocze. Czasem jest to tylko kwestia tego, by zabezpieczyć pracownika przed wybrudzeniem. Często jednak odzież robocza pełni również funkcję odzieży ochronnej, która ma między innymi chronić pracownika przed urazami.
PRZEPISY PRAWNE
Kwestie te reguluje Kodeks Pracy, a dokładniej art. 2377 § 1, który zobowiązuje pracodawcę do tego, by zapewnić swoim pracownikom po pierwsze indywidualne środki ochrony, a po drugie odpowiednią odzież i obuwie robocze, dostosowane do warunków pracy.
Nieodpłatne zapewnienie odzieży powinno mieć miejsce w dwóch sytuacjach:
- kiedy odzież własna pracownika narażona jest na znaczne wybrudzenie lub zniszczenie,
- kiedy wskazują na to wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.
RODZAJE ODZIEŻY ROBOCZEJ
Chociaż Kodeks Pracy nie wyjaśnia szczegółowo, jaka dokładnie to ma być odzież i jakie dokładnie to ma być obuwie - z pewnością musi być komfortowe oraz bezpieczne.
Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku ubrań roboczych, które mają pełnić również funkcje ochronne, przed występującymi w miejscu pracy zagrożeniami.
TRZY KATEGORIE OCHRONY
Zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG odzież ochronna dzieli się na trzy kategorie. Do I kategorii przypisane są ubrania, które mają chronić przed minimalnymi zagrożeniami, np. przed uszkodzeniami mechanicznymi o powierzchownych skutkach, czynnikami atmosferycznymi, czy też zabrudzeniami środkami chemicznymi o słabym działaniu. W tej kategorii mieszczą się więc wszelkiego rodzaju kombinezony, fartuchy i inne ubrania trudnopalne, kwasoodporne, a także odzież dostosowana do pogody - na przykład ocieplana.
Ubrania z II kategorii chronią przed czynnikami, których nie można zaliczyć ani do minimalnych zagrożeń, ani do zagrożeń życia i zdrowia.
Chodzi przede wszystkim o ochronę przed sytuacjami, które nie wywołują trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubrania robocze II kategorii to przede wszystkim odzież dla spawaczy, pracowników leśnych, czy też odzież ostrzegawcza dla drogowców.
Największą ochronę zapewnia odzież z III kategorii, gdyż obejmuje ona ubrania, które mają za zadanie chronić przed groźnymi czynnikami, mogącymi doprowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia pracownika. Jest to odzież wysoce specjalistyczna, chroniąca między innymi przed groźnymi substancjami chemicznymi, bardzo wysokimi lub bardzo niskimi temperaturami, promieniowaniem lub przeznaczona do pracy pod wysokimi napięciami elektrycznymi.
Konsultacja: Producent odzieży roboczej i ochronnej http://mspro-odziesrobocza.pl